Możemy się stać gazowym gigantem


Ruszają poszukiwania nowych złóż gazu. Za kilka miesięcy rozpoczną się w Polsce pierwsze próbne odwierty. Jeżeli zakończą się sukcesem, mamy szansę uniezależnić się od dostaw z Rosji - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".

WZA Warimpexu upoważniło zarząd do podwyższenia w ciągu najbliższych 5 lat kapitału zakładowego o maksymalnie 18 mln euro. Dziesięcioprocentowe podwyższenie kapitału możliwe jest jeszcze w październiku - podała spółka w komunikacie. Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przebiegała pod znakiem zwiększonej zmienności w notowaniach eurodolara. Przez większość dnia kurs tej pary walutowej zniżkował, zatrzymany dopiero przez poziom 1,3530 USD za EUR. Po tym notowania EUR/USD odbiły w górę, zwyżkując z powrotem ponad poziom 1,3600. Amerykański indeks giełdowy S&P 500 w marcu 2009 r. zanotował poziom najniższy od 12 lat. Potem rósł i ubiegły rok był dla niego drugim najlepszym w dekadzie (+23,4 proc., indeks Dow Jones Industrial Average +18,8 proc., technologiczny Nasdaq +44 proc.). Licząc od dołka 9 marca wzrost jest jeszcze efektowniejszy - S&P 500 +65 proc., DJIA +59 proc., Nasdaq +79 proc.Miniony tydzień przyniósł trzeci z rzędu spadek indeksu WIG. Tym razem o 0,8%. Tak słaba seria zdarzała się w ostatnich latach wielokrotnie. Jednak, gdyby szukać dłuższej, to odnaleźć ją można ostatnio dopiero w 3Q'16 (pięć spadkowych tygodni z rzędu). Polskie Jadło ocenia, że w 2010 roku jej zysk netto wyniesie 90-100 mln zł, a zysk operacyjny 15-20 mln zł - poinfomrowała spółka w komunikacie prasowym. By sfinalizować pakiet pomocy dla Grecji oraz wyciągnąć pierwsze lekcje z greckiego kryzysu i powstrzymać jego rozprzestrzenianie na inne kraje strefy euro, w Brukseli zorganizowano w piątek w formie kolacji nadzwyczajny szczyt przywódców 16 państw eurolandu.

Nawet o 500 proc. może wzrosnąć produkcja w przejętych przez koreański koncern Samsung zakładach Amiki - informuje "Parkiet".

Inwestorzy na świecie mają małe zaufanie do podejmowanych w Europie prób zapanowania nad kryzysem zadłużenia, a 73 proc. badanych uważa za prawdopodobne ogłoszenie bankructwa Grecji - wynika z najnowszego sondażu agencji Bloomberg. 200 mln zł kredytu obrotowego zamierza zaciągnąć na przyszły rok Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), by zapewnić firmie stabilność i zachować płynność finansową. Firma szuka banku, który udzieli jej takiego kredytu na dwa lata.

Analizując przebieg wczorajszej sesji można śmiało stwierdzić, że strona popytowa nadal ma się dobrze i nie zamierza oddawać pola niedźwiedziom. "Nasz Dziennik" pisze, że PKO BP kończy prace nad przygotowywaniem nowej emisji akcji banku na kwotę 5 miliardów złotych. Zdaniem gazety podwyższenie kapitału zakładowego jest formą ukrytej prywatyzacji. Gdańska Prokuratura Okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie trzech mężczyzn, którzy oszukali ponad 1,2 tys. użytkowników internetowego portalu aukcyjnego Allegro. Oskarżeni m.in. sprzedawali fikcyjny towar; wyłudzili w sumie ponad 120 tys. zł.Jest porozumienie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Gazpromu ws. długoterminowych dostaw gazu do Polski - powiedział reporterce TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. W środę zarząd PGNiG zawarł porozumienie z Gazpromem Export w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,2 mld m sześc. rocznie oraz przedłużenia ich do 31 grudnia 2037 roku. Złoty się osłabia i nie ma przesłanek, które przemawiałyby za jego umocnieniem - uważają specjaliści. Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu w czwartek o 3,6 proc. i wyniósł 3.170,98 pkt - podają maklerzy.

Przewodnik po urlopach macierzyńskich w 2009 r.


Od stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące urlopów macierzyńskich. Co się zmieniło, a kiedy będziemy stosować dotychczasowe zasady? W tekście przedstawiono wszystkie niezbędne informacje dotyczące udzielania urlopów macierzyńskich w 2009 r.

Złoty zyskuje i czeka na dane


Piątkowe przedpołudnie przynosi kontynuacje umocnienia złotego do głównych walut. O godzinie 11:56 kurs USD/PLN testował poziom 2,8002 zł, a EUR/PLN 4,1337 zł. W obu przypadkach oznacza to spadek po 1,7 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Miesiąc dużej zmienności w notowaniach PLN


Początek ubiegłego miesiąca na rynku eurodolara rozpoczął się od konsolidacji notowań tej pary walutowej w przedziale 1,4370-1,4440.

Przychody Grupy Orbis


Przychody Grupy Orbisu ukształtowały się w I kwartale 2010 r. na poziomie 175,5 mln zł - wynika ze wstępnej informacji spółki.

GPW czeka na otwarcie rynków w USA i informacje z Dubaju


Po ubiegłotygodniowych doniesieniach z Dubaju europejskie rynki notują w poniedziałek ok. 1-proc. spadki. Giełda w Warszawie jest na niewielkim plusie przy słabych obrotach i czeka na doniesienia zza Oceanu, uważają analitycy.

Dwa tysiące euro za taksówkę z Rzymu do Paryża


Dwóch tysięcy euro żądają rzymscy taksówkarze za kurs z Wiecznego Miasta do Paryża. Za 1500 euro można pojechać do Genui bądź Innsbrucku. Włoskie media podkreślają, że paraliż ruchu lotniczego to żyła złota dla kierowców taksówek.

PKB rośnie, ale złoty już nie...


Doskonałe dane nt. dynamiki polskiego PKB w III kwartale br., pomimo że zaskoczyły rynek, nie zdołały wzmocnić złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 18:20 kurs USD/PLN testował poziom 2,7753 zł, a EUR/PLN 4,1636 zł. W piątek pod koniec dnia było to odpowiednio 2,7713 zł i 4,1455 zł.

Uwaga na nielegalnych przewodników i naganiaczy w Rzymie


Połowa rzekomych przewodników w Rzymie pracuje nielegalnie, a ich łączne dochody oblicza się na około ćwierć miliona euro dziennie - to wyniki kontroli przeprowadzonych na początku sezonu wakacyjnego. Przewodnicy ci masowo oszukują turystów.

Fiskus też może dać kredyt bez odsetek


Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Koniec przywilejów dla górników i mundurowych?


Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odebrania przywilejów emerytalnych górnikom, policjantom i wojskowym - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

Czerwcowa inflacja zadecyduje o stopach


Anna Zielińska-Głębocka z RPP w wywiadzie dla "Dziennik Gazeta Prawna" ocenia szanse na niewielkie podwyżki stóp w tym roku na 50 proc., ale wszystko będzie zależało od czerwcowej projekcji inflacji.

Minister: Bogactwa naturalne warte 3 biliony dolarów


- Bogactwa naturalne Afganistanu są warte co najmniej 3 biliony dolarów, trzykrotnie więcej, niż oszacowali to niedawno Amerykanie - oświadczył w czwartek afgański minister górnictwa Wahidullah Szarani.

WIG20 wzrósł o 0,98 proc. i wyniósł 2578,66 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek wzrósł o 0,98 proc. i wyniósł 2578,66 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 156 spółek, 139 spadł, 58 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

Ej, ty praco, twarda praco...


Jasno określony i skuteczny system oceniania pracowników to konieczność w nowoczesnej firmie. Bez niego każde przedsiębiorstwo będzie narażone na niejasność i niezrozumienie podczas decyzji kadrowych.

Demaskator Madoffa uczył SEC matematyki i rozważał jego zabicie


Obojętne spojrzenia, lekceważenie, łzy. Takie reakcje napotykał Harry Markopolos przez całe dziewięć lat, gdy walczył, by przekonać komisję papierów wartościowych i giełd (SEC), że zwroty z inwestycji, jakie zapewniał Bernard Maddoff, są matematycznie niemożliwe.

OFE: Musimy sobie poradzić z tą patologią


Akwizycję Otwartych Funduszy Emerytalnych ograniczono już w ub.r. poprzez znaczne obniżenie opłat oraz prowizji; system wymaga jednak licznych zmian - powiedziała w piątek w Katowicach minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Kwiecień będzie gorącym miesiącem!


Na ponad miesiąc przed upływem terminu na złożenie PIT-ów za poprzedni rok, z fiskusem rozliczyło się 48 proc. podatników - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort spodziewa się "gorącego miesiąca" w urzędach skarbowych.

Czyżby koniec niepewności w Grecji?


Sporo uwagi w kończącym się tygodniu inwestorzy poświęcali tematyce pomocy finansowej dla Grecji. Już w poniedziałek zaczęły się pojawiać wypowiedzi z tym związane, ponieważ rzecznik rządu niemieckiego powiedział, że szczegóły pomocy nie będą tematem rozmów podczas szczytu Unii Europejskiej w tym tygodniu.

Pierwsze odreagowanie


Ostatnie dni poprzedniego tygodnia, przyniosły odreagowanie na rynku euro. Wspólna waluta zyskiwała względem dolara, jak też wobec pozostałych konkurentów. Nieznacznie gorzej wypada na tym tle funt brytyjski i frank szwajcarski.

Dobre dane z USA pomogły umocnić się złotemu w czwartek


Opublikowane w czwartek dane nt. wzrostu gospodarczego w USA okazały się nieco lepsze od oczekiwań, co zdecydowanie poprawiło nastroje na światowych rynkach. Dzięki temu zyskiwały waluty rynków wschodzących, umocnił się również złoty.