Średnia wartość zadłużenia Polaka to 2,25 tys. zł


Średnia wartość zadłużenia przeciętnego Polaka wynosi ok. 2.250 zł. Zazwyczaj długi konsumentów wynikają z tytułu nieuregulowanych kredytów konsumenckich, zaległych rat oraz niezapłaconych rachunków za komórkę lub telewizję czy Internet, wynika z raportu "Windykacja 2009" grupy Kruk.

PZU znajdzie się na liście uczestników indeksu WIG20 po sesji 14 maja, w miejsce Cersanitu - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w komunikacie. Po najgorszej od ponad dwóch miesięcy wtorkowej sesji na Wall Street, amerykańscy inwestorzy pełni obaw przystępowali do środowych zmagań. Tymczasowe władze Kirgistanu zapowiedziały w poniedziałek nacjonalizację AsiaUniversalBanku (AUB) - największego komercyjnego banku w kraju. Zdaniem rządu, podczas kwietniowych zamieszek w Biszkeku, wypłynęła z banku prawie połowa pieniędzy.Australia zostanie pierwszym na świecie krajem, w którym będzie obowiązywał całkowity zakaz reklamy wyrobów tytoniowych. Producenci nie będą mogli umieszczać na opakowaniach papierosów nazw ani symboli swej marki. Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów. Najlepsze wrażenie pozostawił indeks spółek mWIG40, który zyskał ponad 0,6%. Znacznie ważniejszy wydaje się być jednak fakt, iż indeks osiągnął swoje nowe średnioterminowe maksimum, czy potwierdził hossę na WIG czy WIG-20. W resorcie spraw wewnętrznych i administracji trwa praca nad projektem Pl.ID. Jego najbardziej znanym elementem jest stworzenie nowego dowodu osobistego, wyposażonego w czip - pisze "Rzeczpospolita".

ATC Cargo, firma logistyczna specjalizująca się w organizacji transportu międzynarodowego, przeprowadzi w kwietniu emisję akcji o wartości 2,5 mln zł, w maju planowany jest debiut na rynku NewConnect - podała spółka w komunikacie.

Podczas wtorkowej sesji w USA giełdy odnotowały wzrosty. Apetyt inwestorów na akcje wspierały dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz silniejsza od oczekiwań poprawa nastrojów tamtejszych konsumentów. Indeks S&P 500 zyskał 0,24%, a Dow Jones wzrósł o 0,32% co stanowi szóstą z rzędu zwyżkę wartości tego indeksu. Od kilku tygodni znany giełdowy inwestor Roman Karkosik prowadzi rozmowy z potencjalnym partnerem dla NFI Midas - dowiedział się nieoficjalnie "Parkiet".

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), zdecydował, że nowe akcje Banku Millennium serii L zostaną wprowadzone do obrotu giełdowego w środę 10 marca, a wtorek będzie ostatnim dniem notowania praw do akcji, poinformował bank w komunikacie. Na razie są propozycje rządu, jak zmniejszać deficyt budżetowy. Według prezydenta i wielu ekonomistów zbyt ogólne i niedostateczne. Kiedy będą konkrety? - Na początku maja gotowy projekt mógłby zostać przedstawiony Komitetowi Rady Ministrów. Sam rząd zająłby się nim na początku czerwca - przewiduje w rozmowie z "Dziennkiem Gazetą Prawną" wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Prawdziwy wstrząs przeżyły w dniu wczorajszym wszystkie światowe parkiety w reakcji na obniżenie ratingu Grecji i Portugalii przez agencje Standard & Poor's. W efekcie wiarygodność kredytowa tych pierwszych znalazła się na poziomie "śmieciowym", potwierdzając tym samym znaczące ryzyko ich niewypłacalności.Deficyt handlu zagranicznego po październiku wyniósł 7 mld 592,3 mln euro - podał w piatek Główny Urząd Statystyczny. Dzisiejsza sesja upłynęła na głównej parze walutowej znacznie spokojniej niż wczorajsza. Wprawdzie kierunek zmian został utrzymany, ale siła spadków nie była już tak duże. Fabryka telewizorów LCD Sony w Nitrze (Słowacja) przejdzie w ręce tajwańskiego kolosa - Foxconn. To element restrukturyzacji w Sony. Tajwańczycy traktują to jako część strategii zdobywania europejskiego rynku telewizorów.

Indeksy na nowym szlaku


Na brak emocji nie mogli narzekać inwestorzy handlujący akcjami na GPW. Po ponad tygodniowym marazmie na parkiecie, kiedy to indeks głównych spółek oscylował w trendzie bocznym, nastąpiło wybicie górą.

Świńska grypa odbija się czkawką na bazarach


Najlepszą inwestycją ostatnich miesięcy nie były akcje ani złoto, tylko... czosnek. Od września podrożał o 300 proc. Powód? Grypa A/H1N1 - informuje "Metro".

Łukaszenka chce się podłączyć do rurociągu


Białoruś jest gotowa uczestniczyć w projekcie rozszerzenia rurociągu Odessa - Brody - oznajmił prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jak zaznaczył, dla jego kraju ważna jest dywersyfikacja dostaw energii. Jego wypowiedź. Prezydent Białorusi udzielił wywiadu dla azerskiej telewizji Trend News, przekazała go agencja ITAR-TASS.

Indeksy nie mają lęku wysokości


Ostatnia sesja na warszawskim parkiecie minęła w optymistycznych nastrojach. Była to odpowiedź na pozytywne dane makro jakie napłynęły w poniedziałek z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dodatkowym wsparciem dla inwestorów jest przewaga popytu na giełdach akcji, jak i na rynkach surowcowych, co doskonale wzmaga apetyt na ryzyko.

Zamachy w Moskwie testem dla rynków


Testem na siłę rynków wschodzących w naszym regionie mogą się okazać zamachy w Moskwie, do jakich doszło dziś rano. Takie zdarzenia najczęściej są ignorowane, gdy nastroje na rynkach są dobre, a wywierają wpływ na koniunkturę, czy panuje niepewność.

Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę


Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają.

Deutsche Bank obniża zalecenie dla MOL-a do "trzymaj" i redukuje cenę docelową PKN


Deutsche Bank obniżył rekomendację dla MOL-a do "trzymaj" z"kupuj", redukując jednocześnie cenę docelową dla akcji spółki do 17.500 forintów z 20.000 forintów. Bank obniżył też cenę docelową dla PKN Orlen do 22 z 23 zł.

Cała Polska wpięta w sieć


Dane o ewidencji gruntów, uzbrojeniu terenu, sieciach transportowych, obszarach chronionych, rozmieszczeniu ludności, zasobach energetycznych mają być bezpłatnie udostępnione w internecie - zakłada projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Potrzebę jej uchwalenia nakłada na nas unijne prawo.

41 proc. Amerykanów chce innego szefa Fed


Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej, rozpoczyna formalny proces przed zatwierdzeniem na drugą kadencję w Fed, a tymczasem tylko 21 proc. badanych Amerykanów uważa, że prezydent Barack Obama powinien znów mianować Bernanke na to stanowisko - wynika z badania Rasmussen Reports.

Tauron może być w WIG-u 20


Tauron Polska Energia, który ma zadebiutować na GPW pod koniec czerwca, może wejść do WIG-u 20 zamiast Cyfrowego Polsatu w wyniku nadzwyczajnej rewizji składu indeksu - oceniają analitycy BZ WBK.

Lotnisko w Dublinie zostanie zamknięte


Lotnisko w Dublinie zostanie zamknięte w niedzielę o godzinie 20 czasu polskiego co najmniej do godziny 10 rano czasu polskiego w poniedziałek z powodu dryfującej chmury pyłu wulkanicznego - poinformował szef Irlandzkiego Zarządu Lotnictwa (IAA) Eamon Brennan.

TP SA ma 8 mld zł wolnych zasobów finansowych


Telekomunikacja Polska ma obecnie nawet osiem miliardów złotych wolnych zasobów finansowych, z których mogłaby skorzystać w razie potencjalnych przejęć - powiedział w poniedziałek Radiu PiN prezes TP SA Maciej Witucki.

Odbicie bez większych rozstrzygnięć


Większość giełd europejskich zakończyła ostatnią sesję tygodnia na plusach, choć w przebiegu notowań trudno było doszukać się większego optymizmu. W przypadku głównych indeksów wzrosty były bowiem głównie zasługą pozytywnego początku, zaś przez większość dnia nastroje sukcesywnie się pogarszały.

Polacy chcą pracować na własnym


Kariera, choćby ryzykowna, a nie bezpieczeństwo. Polacy bardziej niż stara Europa upatrują swoją przyszłość we własnej firmie i samorozwoju zamiast w dużej korporacji - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyniki Eurobarometru "Przedsiębiorczość w Europie i poza nią".

Zamach w Rosji bez wpływu na złotego


Dramatyczne wydarzenia, jakie miały dzisiaj miejsce w moskiewskim metrze, nie przełożyły się na notowania naszej waluty.

PILNE! USA: Dane o PKB lepsze od oczekiwań


Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w III kwartale 2009 roku o 3,5 proc., po spadku o 0,7 proc. w II kwartale - podał wstępne wyliczenia Departament Handlu USA.

Mostostal Płock chce wypłacić 4 zł dywidendy na akcję


Mostostal Płock zamierza wypłacić 8 mln zł dywidendy z zysku za 2009 rok, co daje 4 zł na akcję.

Wynagrodzenia w Krakowie w pierwszej połowie 2009 roku


Jak kształtowały się wynagrodzenia w Krakowie w I połowie 2009 roku? W których sektorach gospodarki zarabiano najlepiej, w których najgorzej? Na te oraz wiele innych pytań można odpowiedzieć, po przeanalizowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego.

PKPP Lewiatan zwraca uwagę MF na możliwość wyłudzania VAT przy handlu CO2


Rada Podatkowa PKPP Lewiatan zwraca uwagę Ministerstwa Finansów na możliwość wyłudzania podatku VAT przy handlu prawami do emisji CO2. Według Lewiatana strat Skarbu Państwa da się uniknąć, jeśli do odprowadzenia podatku VAT zobowiąże się nabywcę.

Plany prywatyzacji SPEC na sesji Rady Warszawy


Prywatyzacja Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC) w drodze negocjacji może zapewnić zabezpieczenie interesów miasta i pracowników tej spółki - mówił w czwartek podczas sesji Rady Warszawy sekretarz miasta Jarosław Maćkowiak. Przedstawił on radnym dodatkowe informacje na temat ogłoszonego przez miasto przetargu na wykonanie analiz przedprywatyzacyjnych.