LOT-em za Ocean będzie drożej


Od 15 lutego podróżujący do USA i Kanady klasą ekonomiczną samolotami PLL LOT będą musieli płacić za drugi bagaż - poinformował we wtorek przewoźnik. Do tej pory było to wliczone w cenę biletu.

Skanowanie książek przez Google wraca na tapetę. Tym razem organizacja American Society of Media Photographers (ASMP) złożyła w Nowym Jorku pozew przeciw firmie. Zarzuca jej naruszenie praw autorskich przy skanowaniu zdjęć i obrazków umieszczonych w książkach. Państwo francuskie zamierza pożyczyć w przyszłym roku od prywatnych firm 35 mld euro, by sfinansować zasadnicze dla przyszłości inwestycje, przede wszystkim w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego - wynika z raportu o tzw. wielkiej pożyczce, wręczonego prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy'emu. Wczoraj można było zauważyć dość ciekawą reakcję na zaskakującą decyzję Niemiec, które wprowadziły zakaz krótkiej sprzedaży - mianowicie eurodolar po ukształtowaniu dołka w pobliżu 1.2150 zaczął odrabiać straty i systematycznie piął się w górę.Belgijski Solvay podał we wtorek, że za 160 milionów euro odkupi od Sodium Group Investments Limited większościowy udział w Bereznikach, rosyjskiej fabryce sody amoniakalnej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sięgnął po 5,5 mld zł nieoprocentowanego kredytu z budżetu państwa. Mimo takiej pomocy rządu, na koniec roku ZUS będzie miał 6,6 mld złotych długu w kredytach komercyjnych. Podstawowym dowodem potwierdzającym dokumentowanie transakcji w obrocie gospodarczym jest faktura VAT. Zdarza się, że podatnicy popełniają błędy w fakturach, a nawet wystawiają je niepotrzebnie. Czy można takie faktury anulować?

eCard wyemituje 26 384 720 akcji serii B, z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Cena emisyjna akcji wynosi 0,72 zł. Akcje zostaną objęte przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK oraz Towarzystwo Finansowe SKOK SA.

Unia Europejska musi zdecydować w tym tygodniu, jak pomóc pogrążonej w kryzysie Grecji, gdyż w przeciwnym razie europejskiej walucie grozi "poważny wstrząs" - uważa unijny komisarz ds. walutowych i gospodarczych Olli Rehn. Wczorajsze dane o PKB spełniły pokładaną w nich nadzieję, jako ostatnia deska ratunku przed głębszą korektą. Oczywiście inwestorzy zadają sobie pytanie, na ile trwała może być ta poprawa. Przed weekendem odpowiedzi z pewnością nie dostaną.

Ukraina i Rosja są bliskie rozwiązania dwustronnych problemów gazowych - oświadczyła we wtorek premier Ukrainy Julia Tymoszenko na spotkaniu z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem w Sopocie. Dubai's Emaar Properties opened the world's tallest tower on Monday, marking the completion of the last of its big local landmark projects and the start of a new strategy which is expected to focus on overseas projects, hotels and hospitals. Ronson zamierza w tym roku uruchomić kilka nowych projektów, w związku z przekazywaniem większej ilości mieszkań zamierza poprawić wyniki w II połowie 2009 roku. W minionym półroczu Ronson sprzedał 118 lokali - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.Czarne chmury zawisły nad warszawską FSO: produkcja spada, zamówień jak na lekarstwo - więc zarząd fabryki przymierza się do cięć wynagrodzeń i nie wyklucza redukcji zatrudnienia - donosi "Puls Biznesu". Przedział cenowy akcji Enei oferowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa wynosi 15,5-17,5 zł - poinformował PAP rzecznik prasowy MSP Maciej Wewiór. Mamy najmniej światłowodów w Europie, a polski rząd nagle rezygnuje z ustawowego obowiązku ich kładzenia w nowych budynkach - pisze "Gazeta Wyborcza".

40 tys. na własny biznes


Ponad 2 miliony złotych przeznaczy Gmina Łazy na rozwój przedsiębiorczości. Dzięki unijnemu wsparciu 25 osób otrzyma nawet po 40 tysięcy złotych na rozpoczęcie własnego biznesu.

Belka: Rok 2010 rokiem wielkiej konsolidacji budżetu


Rząd jest w idealnym punkcie, by rozpocząć przygotowania do programu konsolidacji finansów publicznych - uważa Marek Belka, dyrektor departamentu europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Gigantyczny popyt na nasze obligacje


Wynik przetargu obligacji OK0712 był zgodny z oczekiwaniami resortu finansów, a popyt był jednym z wyższych w historii, przyczyniły się do tego głównie malejące oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz poprawiający się sentyment na rynkach finansowych w Europie - ocenił w rozmowie z PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego MF.

WIG20 spadł o 0,59 proc. i wyniósł 2199,60 pkt


WIG20 na zamknięciu wtorkowej sesji spadł o 0,59 proc. i wyniósł 2199,60 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 43 spółek, 289 spadł, 18 nie zmienił się, a akcjami 3 spółek nie handlowano.

Współpracując z naszym biurem podróży przekonasz się, że również tanie wycieczki szkolne to gwarancja na udaną zabawę. Nasze tanie wycieczki szkolne są zawsze pełne atrakcji. Jeśli chcesz dostarczyć swoim podopiecznym niezapomnianych wrażeń, zobacz jakie tanie wycieczki szkolne przygotowaliśmy na najbliższy rok. Wszystkie wycieczki szkolne Warszawa mamy przygotowane w kilku wariantach, tak żebyś mógł wybrać ofertę na wycieczkę szkolną, która najbardziej będzie ci odpowiadać.

Pomoc dla General Motors jest możliwa


Ewentualny wniosek General Motors do polskiego rządu o pomoc publiczną musiałby być następstwem całego planu restrukturyzacji Opla w Europie, który nie jest jeszcze gotowy - wynika z wypowiedzi przedstawicieli General Motors Poland.

Deutsche Bank podniósł rekomendację dla Asseco


Analitycy Deutsche Banku podnieśli rekomendację dla Asseco Poland do "kupuj" z "trzymaj".

Prawo do pierwszego urlopu


Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy (art. 153 KP). Oznacza to, że z każdym miesiącem pracy pracownik rozpoczynający swoją karierę zawodową nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego (zwanego urlopem ułamkowym).

Zagrożenie azbestem nie zniknąło


Tylko w ubiegłym roku co trzecia firma usuwająca materiały azbestowe z budynków nie oznakowała strefy zagrożenia tym surowcem - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Tymczasem azbest to cichy zabójca - mówi rzecznik Inspekcji Danuta Rutkowska

Czy funt pogrąży się w chaosie?


Czwartkowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii nie przyniosły rozstrzygnięcia, które pozwalałoby jednej partii samodzielnie sformować rząd. Brytyjczycy mówią o impasie parlamentarnym (hung Parliament).

Putin ostrzega: mogą być problemy z dostawą gazu


Premier Rosji Władimir Putin ostrzegł w niedzielę Unię Europejską, że znów mogą wystąpić problemy z tranzytem rosyjskiego gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy. Według szefa rosyjskiego rządu, Kijów może mieć trudności z zapłatą za rosyjskie błękitne paliwo. Wszystko to - zdaniem Putina - jest winą prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Nikkei closes at 15-mth high, buoyed by techs


Japan's Nikkei average hit a 15-month high on Friday, boosted by tech shares such as Advantest Corp that climbed after Intel Corp reported a quarterly profit that beat expectations, underscoring hopes for a 2010 tech sector recovery.

Przyblakła gwiazda Mercedesa


Zyski niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Daimler spadły o 3/4. Producent Mercedesów w III kwartale zarobił netto 56 milionów euro, podczas gdy rok temu było to 218 milionów. Najbardziej spadła sprzedaż samochodów ciężarowych - o ponad połowę.

Zmienność na WIG20 w piątek zamknęła się w 34 punktach


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20 poruszał się w piątek przez całą sesję w zakresie 34 punktów. Zdaniem analityków na rynkach panował dziś marazm.

Mercor chce poprawiać rentowność


Grupa Mercor zakłada, że tegoroczne przychody spółki będą na poziomie z roku 2009. Spółka będzie się koncentrować na poprawie rentowności - podał Mercor w komunikacie prasowym.

Tydzień zakończył się wzrostem


Jak zwykle, w drugi piątek miesiąca podejmę próbę zinterpretowania wykresu przez pryzmat zasady fal Elliota. Ostatni tydzień zakończył się wzrostem, a WIG wytyczył nowe, średnioterminowe maksimum na 41241 pkt.

WIG20 spadł o 2,53 proc. i wyniósł 2336,99 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek spadł o 2,53 proc. i wyniósł 2336,99 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 29 spółek, 307 spadł, 19 nie zmienił się. Akcjami 2 spółek nie handlowano.

Zysk netto grupy Noble Banku


Skonsolidowany zysk netto Noble Banku wyniósł w trzecim kwartale 2009 roku 42,79 mln zł wobec 45,92 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Kurs EUR/USD ponad 1,2100


W trakcie dzisiejszej sesji europejskiej w notowaniach EUR/USD obserwowaliśmy stopniowy wzrost. Po godzinie 15.00 wartość euro względem dolara przekroczyła poziom 1,2100. Pokonała ona górne ograniczenie kanału wzrostowego, będącego częścią formacji odwróconej flagi. Jeśli wybicie to okaże się trwałe, wspomniana formacja, stanowiąca zapowiedź spadków, zostanie zanegowana.

WIG20 tracił w czwartek z powodu danych z USA


Główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły czwartek na minusach. Analitycy oceniają, że głównym powodem były słabe dane makro z USA. Spadki mogłyby być większe, gdyby nie stosunkowo niezły sam koniec sesji.

W USA spadek kontraktów na indeksy, umocnił się dolar


Spadają kontrakty na amerykańskie indeksy. Umocnił się za to dolar po komentarzach szefa Fed Bena S.Bernanke - podają maklerzy.