MFW: wstrzymajcie się z euro


Lepiej, gdyby Polska starała się o przystąpienia do strefy euro, gdy sytuacja w gospodarce całkowicie się ustabilizuje - wynika z tzw. artykułu czwartego, czyli regularnej oceny gospodarki dokonywanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, na który powołuje się "Rzeczpospolita". Nie chodzi o to, żeby euro nie przyjmować, ale nie zaczynać dwuletniego okresu przygotowawczego w trudnych czasach.

Pedro Alcantra de Souza, brazylijski związkowiec, który walczył o wprowadzenie reformy rolnej w Amazonii został zastrzelony w stanie Para (północny - wschód kraju) - poinformowała w piątek brazylijska prasa. Władza niejedno ma imię. Jej prawdziwa natura pozostaje nieuchwytna... Głowa państwa dzierży przecież zupełnie inny rodzaj władzy niż przywódca religijny. Czy można porównać wpływ dziennikarza z wpływem terrorysty? Czy władza niewykonywana jest w ogóle władzą? Ostatnie dni poprzedniego tygodnia, przyniosły odreagowanie na rynku euro. Wspólna waluta zyskiwała względem dolara, jak też wobec pozostałych konkurentów. Nieznacznie gorzej wypada na tym tle funt brytyjski i frank szwajcarski.Szef rosyjskiej korporacji jądrowej Rosatom Siergiej Kirijenko zapowiedział podpisanie umowy z Indiami w tej sprawie.*Sześć pierwszych reaktorów ma powstać między rokiem 2012 i 2017. Wczorajszy dzień przyniósł spore zamieszanie na rynku walutowym. Najpierw w sesji europejskiej obserwowaliśmy początkowo falę spadków na głównej parze, a następnie odrabianie strat przez euro. Jednak później, gdy Europa kończyła pracę, na rynek napłynęła wypowiedź prezydenta USA, który zaproponował kolejne ograniczenia dotyczące dużych banków, które miałyby pomóc zapobiec w przyszłości sytuacjom podobnym do tych z ostatniego kryzysu. Spółka energetyczna CP Energia została zwolniona z utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu ziemnego, podała spółka w komunikacie. Zwolnienie umożliwia import do 50 mln m. sześc. gazu bez konieczności gromadzenia rezerw.

Resort skarbu przedłużył do 6 listopada termin składania ostatecznych ofert na zakup warszawskiej giełdy, wynika ze środowej wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada. Jego zdaniem wnioskowali o to trzej inwestorzy.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował, że zgodnie z szacunkami resortu gospodarki wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł 3,0-3,5 proc. Analitycy Ipopemy w raporcie z 9 listopada po publikacji przez Bank Millennium wyników za III kwartał obniżyli rekomendację dla banku do "sprzedaj" z "trzymaj" oraz cenę docelową jednej akcji do 3,7 zł z 5,6 zł.

Październikowe badania oczekiwań inflacyjnych Ipsos pokazują, iż w porównaniu do września zwiększyła się liczba osób oczekujących zahamowania inflacji - podał Ipsos w komunikacie. Nasze straty są niewielkie - mówi prezes spółki Tauron i zapewnia, że powódź nie wpłynie w żaden sposób na planowany debiut firmy na warszawskiej giełdzie. Zaś minister skarbu państwa spodziewa się dużego zainteresowania inwestorów ofertą - zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych inwestorzy będą mieć nie 6 miesięcy, jak obecnie, ale cztery miesiące - zdecydował w piątek Sejm, nowelizując ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dla paliw gazowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Taryfa wejdzie w życie od 1 czerwca - poinformował PGNiG w komunikacie. U.S. stocks opened higher on Wednesday, boosted by smaller-than-expected private sector job losses and new plans unveiled by Greece to manage its budget. Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu w czwartek o 3,6 proc. i wyniósł 3.170,98 pkt - podają maklerzy.

Uwaga, kawa ze szkłem!


Firma Nestle Polska wycofuje z rynku niektóre kawy rozpuszczalne - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. W niektórych słoikach, które znalazły się w sklepach, oprócz samej kawy mogą znajdować się... drobinki szkła.

Ropa już za 80 dolarów


Ropa naftowa po raz pierwszy od połowy października 2008 roku, zdrożała na giełdzie w Nowym Jorku powyżej 80 dolarów za baryłkę. Inwestorzy wykorzystują okazję, że dolar osłabił się wobec euro do najniższego poziomu od 14 miesięcy - tłumaczą maklerzy.

Dollar falls as U.S. GDP dents safe-haven demand


The dollar dropped on Thursday after government data showing the U.S. economy grew in the third quarter for the first time in more than a year eroded the greenback's safe-haven allure.

Duża przecena na rynku kawy


Ostatnie sesje na rynkach towarowych przyniosły znaczącą korektę, która sprowadziła ich ceny kilka procent niżej w stosunku do tegorocznych maksimów.

Liczba ciężarówek dostarczonych przez Volvo spadła w lipcu o 54 proc.


Volvo, drugi pod względem wielkości producent ciężarówek na świecie podał, że w lipcu dostarczył o 54 mniej samochodów niż przed rokiem, ponieważ spowolnienie gospodarcze spowodowało, że popyt na takie pojazdy spadł w skali globalnej.

Eurodolar w rozdarciu


Do nieznacznego umocnienia dolara doszło we wtorek na rynku forex. Obecny wcześniej wśród inwestorów apetyt na ryzyko wyraźnie zmalał. Publikowane wczoraj dane miały nieco negatywny wydźwięk.

Opóźnienia w płatnościach prowadzą do zwolnień


Blisko dwie trzecie małych i średnich firm, ankietowanych przez pracownię PBS DGA, w ciągu ostatniego roku nie otrzymało w terminie zapłaty za swoje towary i usługi. Ponad 45 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że brak zapłaty przez trzy-cztery miesiące może skutkować zwolnieniami pracowników.

Podpisano umowę na dofinansowanie budowy nowej filharmonii


Marszałek województwa zachodniopomorskiego Władysław Husejko i wiceprezydent Koszalina Andrzej Jakubowski podpisali w piątek umowę na dofinansowanie budowy nowej siedziby koszalińskiej filharmonii z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Panasonic, Best Buy to tie up on 3D TV sales-Nikkei


Panasonic Corp will tie up with the top U.S. electronics chain Best Buy Co to market and boost the sales of its 3D TVs in the United States, the Nikkei business daily reported on Sunday.

NWZA Banku Millennium zdecydowało o emisji do 425 mln akcji serii L


Bank Millennium, którego akcjonariusze w czwartek zdecydowali o emisji do 425 mln akcji serii L z prawem poboru, w IV kwartale odnotowuje wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych i dla przedsiębiorstw oraz stabilizację kredytów gotówkowych - poinformował dziennikarzy Bogusław Kott, prezes banku.

Spokojny handel przy pustym kalendarzu


Początek tygodnia na rynku złotego był bardzo spokojny. Niewielka zmienność na głównych rynkach oznaczała, iż również w przypadku polskiego złotego inwestorzy nie mieli powodów do gwałtownych ruchów. Niewielkiej zmienności sprzyjał niemalże pusty kalendarz danych makroekonomicznych.

Francja nie uniknie problemów z emeryturami


Po latach walki o to, by nie dać się wypchnąć na wcześniejszą emeryturę, 63-letnia Carole Avayou uznała, że nie ma innego sposobu, by zwrócić na siebie uwagę zarządu, niż zabarykadować się w swoim biurze.

GPW w korekcie wzrostowej w środę, ale rynkiem rządzi podaż


Środowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się zwyżkami. Jednak na rynku pojawili się chętni do sprzedaży akcji, którzy pomimo korekty wzrostowej kontrolują sytuację na rynku, uważają analitycy.

Citigroup podwyższył cenę docelową dla PKO BP i Pekao SA


Citigroup podwyższył cenę docelową akcji banku PKO BP do 48,4 zł z 46 zł, a Pekao do 192 zł ze 190 zł.

Danske spodziewa się umocnienia złotego wobec czeskiej korony


Danske rekomenduje kupno PLN/CZK za 6,23 przy realizacji zysku na poziomie 6,50 - podano we wtorkowym komunikacie. Czynnikiem ryzyka dla złotego w średnim okresie może być polityka fiskalna.

Spadki cen złota


"Dziennik.Gazeta Prawna" pisze o końcu hossy na światowym rynku złota. Gazeta zauważa, że umacniający się dolar spowodował spadek cen złota na giełdach i że z silnego skoku notowań z końca ubiegłego roku nic już nie zostało.

W PKO BP za dużo polityki


Były prezes BRE Banku Sławomir Lachowski przyznaje, że odchodząc z tej instytucji myślał o prezesurze w PKO BP. Teraz jednak, gdy ogłoszono konkurs, swojej kandydatury nie zgłosił. - Wokół PKO BP jest zdecydowanie za dużo polityki - tak tę decyzję tłumaczy w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Złoty odrabia straty, poprawa nastrojów na świecie


Złoty we wtorek odrabiał straty z początku tygodnia, ale dalsze notowania uzależnione będą od nastrojów na świecie - uważają analitycy. Dilerzy rynku długu sądzą, że pozytywny sentyment powinien się utrzymać.

Euro w Polsce: Tusk podał kolejną datę


Premier Donald Tusk, w nadanym w piątek wywiadzie dla francuskiej telewizji France 24 powiedział, że 2015 rok jest "bardzo realną" datą przystąpienia Polski do strefy euro.

Tak sprawdzisz sprzedawcę auta


W połowie czerwca baza wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów stanie się dostępna przez internet - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Każdy, kto np. kupuje używany samochód, będzie mógł sprawdzić jego dane z dowodu rejestracyjnego.