W.Brytania/Personel pokładowy BA opowiedział się za strajkiem


Liczący 12 tys. pracowników personel pokładowy British Airways "znaczną większością" głosów opowiedział się za strajkiem - donosi BBC w poniedziałek, powołując się na związek zawodowy Unite, który zorganizował głosowanie wśród załogi.

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił w czwartek pierwsze wypłaty dla korzystających z większości unijnych programów - poinformował na konferencji prasowej prezes BGK Tomasz Mirończuk. Od 4 do 10 stycznia do BGK wpłynęły wnioski o płatność na łączną kwotę 10,6 mln zł. Analitycy DM PKO BP w raporcie z 18 marca podtrzymali rekomendację "akumuluj" Zakłady Azotowe w Puławach, obniżając dla ich akcji cenę docelową do 85,78 zł z 88,36 zł wcześniej. Magellan wyemitował 327 obligacji o łącznej wartości 32,7 mln zł. Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na bieżącą działalność spółki - podał Magellan w czwartkowym komunikacie.Mimo, że od godz. 7 rano niebo nad Polską jest otwarte, to sytuacja wraca do normy dość powoli. Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz powiedział w środę, że pasażerowie mogą spodziewać się opóźnień w rozkładzie lotów. Podobnie wygląda sytuacja innych przewoźników. Powodem są "korki" na niebie w ruchu lotniczym po otwarciu przestrzeni powietrznej dla samolotów rejsowych nad Polską i częścią Europy. Co trzecia wojskowa komenda uzupełnień zostanie zamknięta. MON za dwa lata oszczędzi na tym 82 mln zł rocznie - zapowiada "Gazeta Wyborcza". Docelowo pojazdy ciężarowe będą płaciły za korzystanie z ponad 9 tys. km dróg - informuje "Rzeczpospolita".

W czwartek w prasie ukażą się ogłoszenia, dotyczące pięciu przetargów na sprzedaż części majątku Stoczni Szczecin, które dotąd nie znalazły nabywców. Licytacje mają się odbyć 20 lipca. Do kupienia są m.in. stoczniowe pochylnie Wulkan i Odra.

Minister finansów Finlandii Jyrki Katainen powiedział w środę w rozmowie z fińską telewizją MTV3, że jego zdaniem wciąż istnieje ryzyko, iż greckie problemy finansowe mogą przenieść się na Hiszpanię czy Portugalię. Obroty na rynku nieruchomości w USA były we wrześniu większe - oznacza to powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Takie jest na razie zdanie pytanych o zdanie 53 ekonomistów. W tym tygodniu szukać będziemy potwierdzenia tej tendencji w oficjalnych wynikach i tzw. Beżowej Księdze Fed.

- Jesteśmy na półmetku rządów i świeże, niezależne politycznie opinie są niezwykle potrzebna - powiedział premier Donald Tusk wręczając nominacje członkom nowopowstałej Rady Gospodarczej. Na jej czele stanął były premier i były prezes banku Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki. Ostatnie wieści z rynku pracy są złe. Stopa bezrobocia w grudniu wynosiła 9,7 procent i była bliska najwyższego poziomu od kwietnia 1983 roku. Bez pracy pozostaje 15,3 miliona ludzi, a liczba poszukujących przekracza liczbę ofert w stosunku 6 do 1. Aż 30 proc. lampek świątecznych zbadanych w pięciu krajach Unii Europejskiej stanowi "poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa" w domu, grożąc pożarem albo porażeniem prądem - ostrzega w środę Komisja Europejska.Niewymieniona z nazwy rosyjska grupa biznesowa jest bliska kupienia pakietu kontrolnego największego ukraińskiego koncernu stalowego, Związku Przemysłowego Donbasu (ISD), który ma zakłady nie tylko na Ukrainie, ale także w Polsce i na Węgrzech - pisze w środę "Financial Times". A ISD jest właścicielem Stoczni Gdańskiej. Czwartek przynosi spore osłabienie złotego: polska waluta w stosunku do euro straciła od rana 8 groszy. Przed godziną 13 za jedno euro trzeba zapłacić już niespełna 4,17 zł, za dolara niemal 3,38 zł. Nastroje na początku piątkowej sesji na Wall Street wsparte zostały przez lepszy od oczekiwań odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy. Głównym indeksom udało się wzbić ponad poziom poprzedniego zamknięcia, jednak ruch ten okazał się krótkotrwały i ostatecznie giełdy zakończyły dzień na minusach.

Jakie kary nakłada KNF za manipulowanie danymi księgowymi?


Amerykańscy inwestorzy cieszyli się w ubiegłym tygodniu z kolejnego dowodu na twarde podejście nowej szefowej SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd). Chodzi o zgodę General Electric na zapłatę 50 milionów dolarów za odstąpienie przez amerykańskie organy nadzoru od zarzutów dotyczących fałszowania księgowości.

Rejestracja spółki z o.o. w jeden dzień


W połowie przyszłego roku spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie można zarejestrować w ciągu 24 godzin - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dziś trwa to średnio od 7 do 14 dni.

Tani pieniądz pcha nas do katastrofy


- Tani pieniądz, do którego przyczyniają się niskie stopy procentowe USA, pomaga w tworzeniu "olbrzymich" baniek na rynkach akcji na świecie - ocenił Nouriel Roubini, profesor New York University.

MSP chce sprzedać 37% akcji BGŻ inwestorowi branżowemu w 2010 r. lub później na GPW


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) prowadzi obecnie rozmowy z Rabobankiem, inwestorem strategicznym (59,35%) Banku BGŻ i liczy na sprzedaż pakietu 37,2% akcji banku temu inwestorowi - lub innemu inwestorowi branżowemu - jeszcze w tym roku. Jeśli ten scenariusz się nie ziści, resort może zaoferować ten pakiet na GPW w końcu tego lub na początku przyszłego roku, wynika z czwartkowych wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada.

Kursy językowe przed Euro 2012


Dzięki mistrzostwom Europy w piłce nożnej urzędnicy, policjanci, inni funkcjonariusze publiczni, a także taksówkarze, nauczą się języków obcych - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Plosser na razie nie ma wielu zwolenników


Wczoraj wieczorem agencje odnotowały dość ciekawą wypowiedź jednego z członków FED. Charles Plosser z Filadelfii otwarcie przyznał, iż dotychczasowa polityka banku centralnego powinna być zmieniona.

Będziemy ścigać seksturystów


Aby skuteczniej zwalczać handel ludźmi oraz seksualne wykorzystywanie dzieci i pornografię dziecięcą, KE zaproponowała w poniedziałek dwie nowe dyrektywy, których celem jest zaostrzenie kar, skuteczniejsze ściganie sprawców i lepsza prewencja i ochrona ofiar.

PKOl szykuje 1,875 mln złotych na nagrody


1,875 mln złotych musi przygotować na nagrody dla medalistów z Vancouver i polskich związków sportowych Polski Komitet Olimpijski. Biało-czerwoni zdobyli jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe medale.

Litwa dostaje o 30 proc. mniej gazu


Dostawy gazu na Litwę i do Kaliningradu przez Białoruś spadły w środę o godzinie 12 (11 czasu polskiego) o 30 proc. - poinformowała litewska spółka gazowa Lietuvos Dujos w komunikacie. A komisarz UE mówi: Europa nie może być zakładnikiem rosyjsko-białoruskiego sporu gazowego.

ME-2012 - eksperci UEFA we Wrocławiu


Zapoznanie się z przebiegiem prac na placu budowy stadionu oraz omówienie kwestii związanych z organizacją piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku to główne punkty roboczej wizyty ekspertów UEFA z zespołu Venue Management, którzy przebywali dziś we Wrocławiu.

PKB Szwajcarii wzrósł w III kw. 2009 o 0,3 proc. kdk


Produkt Krajowy Brutto Szwajcarii wzrósł w III kwartale 2009 r. o 0,3 proc. kdk, po spadku w II kwartale o 0,3 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie Krajowy Sekretariat ds Ekonomicznych w Bernie.

Premier: Polsce groziłoby bankructwo, gdyby obniżyła VAT


Gdybyśmy mnożyli wydatki, tak jak chciała tego opozycja, lub obniżyli podatek VAT, jak chciał prezydent to dzisiaj Polsce groziłoby bankructwo - powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Rynki w zawieszeniu


Tak jak można się było tego obawiać, lepsze informacje z Dubaju nie zdołały wyraźnie przełamać negatywnej passy rynków, obserwowanej od kilku dni. Wprawdzie udzielone wsparcie ze strony sąsiedniego emiratu (Abu Dhabi) może być sygnałem, iż krajom arabskim może zależeć na szybkim uspokojeniu nastrojów wokół Dubai World, które tak naprawdę szkodzą ich interesom na całym świecie.

Fedak: Przygotowaliśmy trzy rozwiązania


Oprócz możliwości udzielania FUS pożyczek z budżetu państwa oraz zmiany wysokości składek przekazywanych do OFE, wśród propozycji do planu konsolidacji finansów publicznych znalazła się również korelacja rent i emerytur - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Polska na Litwie jest w czołówce pod względem inwestycji


Polska jest na drugim miejscu, po Szwecji, pod względem inwestycji na Litwie. Tegoroczne polskie inwestycje w tym kraju wyniosły 3,67 mld litów (1 mld euro), głównie dzięki PKN Orlen - poinformował PAP Wydział Promocji Handlu i Inwestycji ambasady Polski w Wilnie.

Brown apelował o przyjęcie podatku Tobina


Dwudniowe obrady ministrów finansów grupy G20 w St Andrews w Szkocji nie doprowadziły do uzgodnienia, ile kosztować będą działania zmierzające do powstrzymania globalnego ocieplenia, ani też jak rozłożyć koszty.

Trichet: drukowałem pieniądze bez nacisków


Szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet oświadczył w poniedziałek, że jego decyzja o wykupie zadłużenia państw strefy euro była "całkowicie niezależna" od nacisków politycznych i służyła ratowaniu systemu bankowego przed załamaniem.

Intercity za 19 zł


PKP Intercity wraca do super promocji cenowej. Od września bilety na niektóre pociągi ekspresowe będą kosztować nawet 19 złotych. To świetna cena w porównaniu do ponad 100 złotych dzisiaj. Pula tak tanich biletów będzie jednak ograniczona. Działać będzie zasada: kto pierwszy - ten lepszy.

W Japonii wzrost produkcji przemysłu w marcu mniejszy od oczekiwań


Produkcja przemysłowa w Japonii w marcu 2010 r. wzrosła mdm o 0,3 proc., po spadku w lutym po korekcie o 0,6 proc. - poinformowało we wstępnych danych Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie w piątek.

Giełdy łapią oddech


Ubiegły tydzień na warszawskiej giełdzie minął w wyjątkowo ponurych nastrojach. Wszystkie wskaźniki barwiły się na czerwono. Indeks blue chipów spadł blisko 8proc., mWIG40 stracił 4proc., a sWIG80 zanurkował 3,2proc. Papiery sprzedawali nie tylko zagraniczni gracze, ale także krajowe fundusze.