Kulczyk Oil rusza na podbój giełdy


Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Kulczyk Oil Venture. Oznacza to, że spółkę od debiutu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dzielą już tylko tygodnie.

Bułgarski wicepremier i minister finansów Symeon Diankow zapewnił, że jego kraj może przystąpić do mechanizmu ERM2. Według Diankowa celem Bułgarii jest przystąpienie do strefy euro do końca kadencji obecnego rządu w lipcu 2013 r. Już od piątku autostradą A4 będzie można przejechać ze stolicy Małopolski, przez Śląsk i Wrocław, do granicy z Niemcami - informuje "Metro". Opinie naukowców na temat szkodliwości upraw genetycznie modyfikowanych dla środowiska i zdrowia ludzi są podzielone. Zwolennicy GMO wskazują na postęp biologiczny i mniejsze straty w uprawach, przeciwnicy - na brak badań potwierdzających ich nieszkodliwość.Tauron Polska Energia, który ma zadebiutować na GPW pod koniec czerwca, może wejść do WIG-u 20 zamiast Cyfrowego Polsatu w wyniku nadzwyczajnej rewizji składu indeksu - oceniają analitycy BZ WBK. WIG20 na zamknięciu sesji w czwartek spadł o 1,89 proc. i wyniósł 2173,25 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 106 spółek, 185 spadł, 56 nie zmienił się. Akcjami 10 spółek nie handlowano. Kryzys skurczył zakupy trwałych dóbr w Bułgarii o prawie o połowę - wskazuje oficjalna statystyka, opublikowana w sobotę przez dziennik "Sega". Jednocześnie zaciągnięte przed lat kredyty konsumpcyjne zaczynają coraz bardziej ciążyć obywatelom, zapędzając ich w pułapkę kredytową.

Z dniem 5 sierpnia 2009 r. na mocy ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy z dnia 7 maja 2009 r. (Dz. U. Nr 115, poz. 958, dalej „Kodeks pracy”) weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku wyznaczania przez pracodawcę pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową.

Co czwarty Polak rezygnuje z kupowania niezbędnych leków. Taką decyzję podejmuje aż 40 proc. starszych osób - wynika z sondażu jaki dla "Rzeczpospolitej" przeprowadziła tuż przed minionymi świętami GiK Polonia. Ministerstwo Skarbu Państwa analizuje jakiej wielkości pakiet akcji kopalni Bogdanka mogłoby sprzedać w 2010 roku - poinformowała podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu wiceminister skarbu, Joanna Schmid.

Kolorowy fresk ścienny biegnie wzdłuż ściany szkoły publicznej Blaze Koneski w Macedonii, ale malowidło zostało zniszczone przez graficiarzy, którzy wymalowali swoje hasła po całym budynku. W 2009 r. wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce zmniejszyła się o około 3 proc. do poziomu 39,5 mld zł. Mimo iż był to pierwszy w historii spadek wartości polskiej telekomunikacji, trudno mówić o załamaniu w branży - wynika z raportu przygotowanego przez firmę PMR. Eksperci prognozują, że w 2010 r. rynek odrobi stratę. "Dziennik Gazeta Prawna" po raz pierwszy od wprowadzenia reformy emerytalnej podsumowuje, ile pieniędzy Polacy odłożyli na emeryturę. Okazuje się, że mają na kontach prawie dwa biliony złotych.W Norwegii trwa dyskusja na temat obecności polskich pracowników w tym kraju. Politycy różnych opcji spierają się czy napływ Polaków zagraża systemowi ubezpieczeń społecznych. Chociaż obywatele UE coraz chętniej korzystają z zakupów w internecie, opublikowany w czwartek przez Komisję Europejską raport pokazuje, że najczęściej - wbrew idei ponadgranicznego internetu - mogą korzystać jedynie z krajowych sklepów on-line. W środę na Wall Street przez cały dzień indeksy poruszały się poniżej poziomów z poprzedniej sesji i zakończyły spadkami o ok. 0,5 proc. Dzisiaj uwaga inwestorów przeniesie się do Brukseli.

Rosja wyprzedaje srebra


Rosja wrzuca prywatyzacyjny piąty bieg. Jak zapowiedział wicepremier Igor Szuwałow, rząd podniósł kwotę planowanych przychodów z prywatyzacji w przyszłym roku z 70 do 100 miliardów rubli, czyli 3,5 miliarda dolarów.

Deweloper sfinansuje budowę bloku dla powodzian z Sandomierza


Blok z mieszkaniami dla 14 rodzin poszkodowanych w powodzi powstanie w Sandomierzu (Świętokrzyskie) z inicjatywy właściciela kieleckiej firmy deweloperskiej Ryszarda Grzyba. Firma w całości pokryje koszt powstania budynku.

Co dalej z chińskimi pracownikami Google'a?


Decyzja Google'a, by zamknąć swoją chińską wyszukiwarkę i przekierowywać użytkowników na stronę zlokalizowaną w Hongkongu, postawiła pod znakiem zapytania los 600 chińskich pracowników firmy.

Czy to już koniec korekty?


Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a godnym podkreślenia jest fakt, iż dzięki zwyżce sWIG80 odnotował wzrost do nowego średnioterminowego maksimum. Pozostałe indeksy zbliżył się do istotnych oporów, które prawdopodobnie będą dziś atakowane na otwarciu.

W Polsce sprzedało się 320 tys. aut


Dobre wyniki polskiego rynku motoryzacyjnego w ubiegłym roku to efekt niemieckich zakupów w polskich salonach. Liczba sprzedanych samochodów była minimalnie większa niż w 2008, dokładnie o 3 sztuki, ale na polskie drogi wyjechało o 15 proc. mniej nowych aut niż przed rokiem.

Tydzień mocnego złotego


Miniony tydzień na rynku złotego charakteryzował się stabilnością notowań polskiej waluty.

USA: Bez paniki, mimo pesymistycznych prognoz


W piątek nie sprawdziły się niektóre najczarniejsze prognozy, dotyczące sytuacji na Wall Street po spadku cen akcji w następstwie niepomyślnych wiadomości z amerykańskiego rynku pracy i kryzysu w Europie.

Kiedy na emeryturę? Boni: Porozmawiajmy...


- Polacy na emeryturę powinni przechodzić dopiero w wieku 67 lat - powiedział w TVN CNBC Biznes szef doradców premiera Michał Boni i wezwał do dyskusji na ten temat. Podobnie myślą eksperci, wskazując na słaniający się na nogach system emerytalny. Pomysł ma jednak wielu przeciwników.

Lepiej żeby PKB USA nie rozczarował


Według ekonomistów PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w III kwartale o 3 proc. (w ujęciu annualizowanym). Przed południem poznamy informacje z Europy - stopę bezrobocia w Niemczech i indeksy nastrojów w poszczególnych sektorach gospodarki.

Astro zadebiutuje na NewConnect 7 kwietnia


Astro, która jest producentem m.in. Familady, zadebiutuje na rynku NewConnect 7 kwietnia - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych.

EBC pozostawił stopy proc. bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami


Zgodnie z oczekiwaniami, Europejski Bank Centralny (EBC) nie zmienił w czwartek stóp procentowych, podał bank w komunikacie. Główna stopa referencyjna wynosi więc nadal 1,0%.

Spór na linii MF-NBP bez wpływu na krajowe rynki


Konflikt między Ministerstwem Finansów a NBP nie wpływa negatywnie na rynki FX i FI oraz na zaufanie zagranicznych inwestorów do Polski. Gdyby jednak spór eskalował i dotarł do EBC, na wiarygodności może stracić NBP i RPP. Zdaniem ekonomistów, neutralny dla rynków pozostanie także wynik dyskusji o potrzebie przedłużenia Elastycznej Linii Kredytowej.

Mieszane wyniki spółek zza oceanu


Początkowo dzisiejsza sesja zapowiadała się jako spadkowa jeśli chodzi o wartość euro. Z każdą godziną wspólna waluta traciła do dolara coraz bardziej, w efekcie czego kurs EUR/USD zanotował minimum na poziomie 1,4842.

Magazyny soli świecą pustkami


W magazynach Kopalni Soli Kłodawa SA w Kłodawie (Wielkopolska) nie ma już soli. Sprzedawana jest tylko bieżąca produkcja, a spółka nie przyjmuje zamówień z zagranicy.

Grecja straszy


W prognozach na 2010 rok niewielu było takich, którzy stawiali na umocnienie dolara. Tymczasem dziś jego kurs wobec euro jest najwyższy od pięciu miesięcy.

Dane o PKB USA wsparły giełdy


Na wczorajszej sesji na Wall Street powiało optymizmem, a giełdy zakończyły dzień na solidnych plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 2,05%, S&P 500 o 2,25%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,84%.

Od soboty w Warszawie kursują linie turystyczne


Od soboty w Warszawie kursują specjalne linie turystyczne. Do połowy września będzie można wybrać się w rejs tramwajem wodnym, popłynąć na wycieczkę do Serocka i objechać Starówkę konnym omnibusem.

Rekordy niełatwo pokonać, jeszcze trudniej utrzymać


Dziś główne indeksy na naszym parkiecie wreszcie zdołały się wspiąć na rekordowo wysokie poziomy. Ich utrzymanie okazało się jednak zbyt trudne. Radość trwała krótko, ale byki same są sobie winne. Zależność warszawskiej giełdy od nastrojów na świecie jest ewidentna, więc okazje należy bardziej skwapliwie wykorzystywać. Dane zza oceanu okazały się niejednoznaczne. Zamówienia w przemyśle były nieco lepsze, niż się spodziewano, jednak aż 16 proc. spadek liczby podpisanych umów kupna domów zdecydowanie zmroził inwestorów.

MFW trzyma rękę na pulsie


Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest gotowy udzielić wsparcia Grecji, jeśli kraj ten o nią poprosi. Jest jednak możliwe, że pomoc ta nie będzie potrzebna - powiedział dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn w poniedziałek w trakcie wizyty w Warszawie.

Gminy zbiorą haracz od firmowego sprzętu


Gminy mogą wkrótce dostać do rąk narzędzie, które bez trudu pozwoli im ściągnąć 2-proc. haracz od maszyn i urządzeń wykorzystywanych przez firmy działające na ich terenie - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna".