PBG rozmawia o współpracy w sektorze energetycznym


PBG rozmawia z partnerami o możliwości nawiązania współpracy w sektorze energetycznym. W ciągu kilku dni grupa może ujawnić konkrety dotyczące tej kwestii - poinformował w poniedziałek Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.

840 osób w jednym samolocie?! Wydaje się niemożliwe, ale jednak. Airbus A380 właśnie w wersji na 840 osób pokazana na targach Air Show w Dubaju od razu znalazła nabywcę. Dwa taki samoloty kupiły francuskie linie Air Austral. Siedziba firmy mieści się na wyspie Reunion, toteż A380 będą latać na trasie Paryż - Saint-Denis. Czwartkowa sesja okazała się kolejną zniżkową dla WIG20, który to spadł o 1,1 proc. Największa przecena trwała na papierach PGNiG - spółka po rozczarowujących szacunkowych wynikach kwartalnych straciła około 6 proc. Spadkami zakończył notowania również KGHM, który zaliczył zniżkę o 3 proc., oraz PZU 2,7 proc. W przeważającej mierze, na europejskich parkietach panował kolor czerwony. Rynek finansowy rozpoczął tydzień wzrostami wartości indeksów. Podczas sesji azjatyckiej indeks Hang Seng zwyżkował o ponad 1,5 proc., a Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,2 proc. W odpowiedzi na całkiem udaną sesję w Azji, indeksy na Starym Kontynencie również zyskują na wartości.Kryzys niemal całkowicie wymiótł amerykańskie firmy z Europy. polska jednak znów staje się atrakcyjna dla firm z USA - informuje "Dziennik". Spółka Olympic Casino Eesti, zależna od estońskiego operatora kasyn Olympic Entertainment Group (OEG), miała według nieaudytowanych danych 265,1 mln EEK (16,9 mln euro) dochodów w okresie styczeń-wrzesień 2009 roku, poinformowała spółka w komunikacie we wtorek. Grupa Lotos, pomimo dużego spadku marż i dyferencjału zanotowała wynik netto przewyższający konsensus o prawie 48 proc. Spółce pomogły dodatnie różnice kursowe z przeszacowania kredytów i pożyczek na poziomie 433,9 mln zł - podał Lotos w czwartkowym komunikacie.

Resort zdrowia nie zgadza się, by e-papierosy były sprzedawane w sklepach i supermarketach. Nie są dokładnie zbadane, a oprócz nikotyny zwierają inhalatory, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia - powiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak na spotkaniu z dziennikarzami.

Przy okazji Dnia Kobiet zwykle tworzy się różnego rodzaju okazjonalne teksty lub analizy poświęcone roli kobiet w biznesie lub podobnym zagadnieniom. My postanowiliśmy wykorzystać tę okazję do analizy prostej "strategii inwestycyjnej", a być może do wzbogacenia tradycji "obchodów" Dnia Kobiet. Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Liczba rosyjskich miliarderów i łączna wartość ich majątków podwoiły się w zeszłym roku - pisze w piątek w rosyjskim wydaniu magazyn "Forbes", przedstawiając "złotą sotnię" roku 2010. Zarząd spółki informatycznej ATM zarekomenduje akcjonariuszom podjęcie decyzji o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2009 r., poinformowała spółka w komunikacie. Decyzja ta jest związana z planowanymi projektami inwestycyjnymi. Rząd proponuje likwidację w 2010 r. 20-procentowego ryczałtu podatkowego od prywatnego najmu - informuje "Gazeta Prawna". I szacuje, że może to poprawić sytuację materialną nawet 80 tys. osób.Francuski Danone i rosyjska firma Unimilk ogłosiły połączenie. Oddział Danone - Fresh Dairy Product i Unimilk postanowiły wspólnie działać w Rosji, Kazachstanie, na Ukrainie i Białorusi. Nowa spółka będzie liderem na mlecznym rynku w Rosji i w całym obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw. Deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) wyniósł na koniec 2008 roku 3,6% Produktu Krajowego Brutto wobec 3,9% szacowanych w kwietniu, a dług publiczny sięgnął 47,2% PKB (wobec 47,1%), podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS), rewidując wcześniejsze dane. Prawnicy z największych polskich banków ostrzegają, że nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej zawiera lukę, którą mogą wykorzystać grupy przestępcze wyłudzające kredyty na tzw. słupy, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

PIT wypełni za ciebie pracodawca


Jeszcze w tym roku wszyscy pracujący na jednym etacie mogą zostać zwolnieni z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT. - Z tej możliwości powinno skorzystać od 2 do 5 mln podatników - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Są chętni na nieruchomości ZNTK Łapy, ale czekają na niższe ceny


Są chętni na zakup działek należących do będących w upadłości Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego ZNTK S.A. w Łapach (Podlaskie). Wycofali się jednak z przetargu, gdy okazało się, że są jedynymi oferentami. Czekają na niższe ceny - mówi syndyk spółki.

Mieszkania wciąż są za drogie


Dla przeciętnego Polaka kryzysowy spadek cen mieszkań nie istnieje. - Większość osób, które w 2009 roku planowała zakup nieruchomości, zrezygnowała z tego właśnie ze względu na drożyznę - wynika z najnowszego raportu firm Gfk Polonia i Nowy Adres.

Złoty słabnie, na długu kluczowa aukcja


Złoty traci w środę rano pod wpływem osłabiającego się euro. Na długu kluczowa będzie aukcja obligacji o dłuższym terminie zapadalności.

W stałej ofercie naszej firmy znajdziesz panele fotowoltaiczne uznanych producentów fotowoltaiki na świecie. Jeśli chcesz, żeby twoje panele fotowoltaiczne pomorskie gwarantowały długoletnią eksploatację, powinieneś wybrać panele fotowoltaiczne pomorskie tylko sprawdzonych producentów. Takie właśnie panele fotowoltaiczne pomorskie od wielu lat instalujemy na dachach w Gdańsku i w całym województwie pomorskim. Jeśli interesuje cię system dopłat do paneli fotowoltaicznych w pomorskim czy temat dopłat OZE w ogóle koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Saab made in China


Chiński producent aut, spółka BAIC kupił od General Motors prawa do produkcji dwóch starszych modeli Saaba - 9-3 i 9-5. Reszta aktywów szwedzkiej marki wciąż szuka kupca. Najbliżej ich przejęcia jest holenderski Spyker.

Segment rafineryjny osłabiony przez marże


Wyniki segmentu rafineryjnego firm paliwowych w III kw. obciążą niskie marże i symboliczny dyferencjał. Jednak inne segmenty mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów.

USA: pomyślna próba silników komercyjnej rakiety nośnej


Na przylądku Canaveral, na Florydzie dokonano podczas weekendu pomyślnej próby silników rakiety Falcon 9, pierwszego skonstruowanego przez prywatną firmę pojazdu kosmicznego, który ma przewozić ładunki - a w przyszłości także ludzi - na orbitę okołoziemską.

Chińczycy wsiadają do samochodów


Kolejny miesiąc olbrzymiego wzrostu sprzedaży aut osobowych w Chinach. W październiku Chińczycy kupili o 3/4 więcej aut niż przed rokiem. W pierwszych 10 miesiącach tego roku wzrost przekroczył 45 procent. Za wynikiem stoi rządowy plan ożywiający popyt wewnętrzny.

Górnictwo przed Barbórką


Katastrofa w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej, gdzie we wrześniu zapłon i wybuch metanu zabiły 20 górników, oraz obrona spółek węglowych przed skutkami rynkowego kryzysu - to sprawy, które zdominowały postrzeganie górnictwa węgla kamiennego w minionym roku.

Arctic Paper rozważa rozbudowę papierni w Kostrzynie


- Arctic Paper rozważa rozbudowę papierni w Kostrzynie tak, aby zwiększyć możliwości produkcyjne do 380 tys. ton papieru z obecnych 270 tys. ton. W ciągu kilku tygodni spółka powinna poinformować o przejęciu papierni - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Dziś pierwsze rozmowy Grecji


Wczorajsze dobre dane makro pomogły powstrzymać aprecjację dolara jedynie na pewien czas. Wprawdzie dzięki nim kurs EUR/USD zanotował dzienne maksimum na poziomie 1,3522, ale jeszcze w sesji amerykańskiej pojawiła się silna fala spadkowa i dziś rano kurs wynosi już 1,3435.

MRR: nie wstrzymaliśmy wypłat z programu Kapitał Ludzki


Resort rozwoju regionalnego nie wstrzymał wypłat dla beneficjentów unijnego programu Kapitał Ludzki - powiedział wiceminister Jarosław Pawłowski. Przyznał jednak, że wstrzymano się z przesyłaniem ich do refundacji do Komisji Europejskiej.

Zysk Handlowego lepszy


Zysk netto grupy Banku Handlowego w pierwszym kwartale 2010 roku wzrósł do 150,9 mln zł z 46,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 125 mln zł.

Dramat: Polska wyda tylko kilka procent


Z puli środków unijnych na inwestycje w szybki internet Polska wydała kilka procent. Miał temu zaradzić tzw. projekt systemowy MSWiA i UKE. Resort chce jednak przeznaczyć część środków, z których miał być realizowany, m.in. na łączność dla służb ratowniczych.

Mabion rusza z ofertą prywatną i w czerwcu planuje wejść na NewConnect


W przyszłym tygodniu odbędą się zapisy w prywatnej ofercie Mabionu, który z nowej emisji chce pozyskać około 15 mln zł. Biotechnologiczna spółka planuje zadebiutować na NewConenct w czerwcu - poinformował Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

NBP interweniuje, czekający na kredyt wstrzymują oddech


W przypadku dużych wahań na rynku walutowym, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich dniach, osoby zaciągające kredyty powinni zwracać szczególną uwagę na to, jakie zasady dotyczące kursu wypłaty stosuje bank. Jest ryzyko, że bank wypłaci za mało pieniędzy i kredytobiorca będzie musiał dołożyć z własnej kieszeni, aby zapłacić za nieruchomość.

Podatki dla utemperowania banków!


Lord Turner, szef FSA (Financial Services Authority) organizacji odpowiedzialnej za regulację brytyjskiego rynku usług finansowych, opowiedział się za rozszerzeniem opodatkowania transakcji bankowych, widząc w tym sposób na utemperowanie nadmiernie rozbudowanego sektora bankowego i poskromienie spekulacji.

Rekordowy sierpień na GPW


W sierpniu na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odnotowano rekordowe w tym roku obroty akcjami. Wyniosły one 32,3 mld złotych. W lipcu wartość obrotów wyniosła niecałe 29 miliardów złotych, a rok wcześniej nieco ponad 20 miliardów złotych.

Kommiersant: nabywcami ISD są Evraz Group i Metalloinvest


Ostatecznymi nabywcami pakietu kontrolnego ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu (ISD) będą rosyjskie Evraz Group i Metalloinvest - informuje w poniedziałek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło zbliżone do transakcji.

Nie ma ucieczki przed gigantomanią


Lotnisko Heathrow pod Londynem. Byliście kiedyś w Terminalu 2? Trzeba szybko zapomnieć. Po 54 latach znikają tamtejsze Europa Building i Queen's Building. Przez te lata obsłużono w nich ponad 316 mln pasażerów, w tym grupę The Beatles w 1964 r.