Kurs EUR/USD coraz bliżej rocznego minimum


Kurs EUR/USD po okresie konsolidacji przebił istotne wsparcie na poziomie 1,2600 i zszedł w okolice 1,2550. Kolejna bariera, o której przebicie powinno być zdecydowanie trudniej, to dołek z poprzedniego tygodnia (będący również ponad rocznym minimum) usytuowane nieco ponad 1,2500.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla czterech dystrybutorów energii elektrycznej, zgodnie z którymi średni wzrost cen na rachunku gospodarstwa domowego wyniesie 2-2,5 proc. oraz dla jednej spółki sprzedającej energię, gdzie wzrost cen u klientów wyniesie 5,9 proc. - poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. Amerykański bank Goldman Sachs Group Inc. osiągnął w III kw. zysk netto wynoszący 3,19 mld USD czyli 5,25 USD na jedną akcję - podała spółka w komunikacie. Polskie lotniska w 2009 r. obsłużyły w ruchu regularnym i czarterowym ponad 19 mln pasażerów - poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. Spadek w ruchu odnotowały linie regularne, wzrost - czarterowe.Senat USA zaaprobował w czwartek projekt ustawy, która pozwoli prezydentowi Barackowi Obamie nałożyć sankcje na firmy dostarczające Iranowi benzynę i zwiększyć presję wobec Teheranu, by skłonić go do rezygnacji z programu nuklearnego - poinformował Reuters. Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie. Do resortu skarbu wpłynęła jedna oferta wiążąca w sprawie kupna 86 proc. udziałów uzdrowiska w Przerzeczynie Zdroju - poinformowało w czwartek ministerstwo skarbu. Ofertę złożyła spółka Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Siedlcach.

Barack Obama wezwał wczoraj do ograniczenia zakresu operacji inwestycyjnych przeprowadzanych przez banki na własny rachunek wyłącznie w celu osiągnięcia dodatkowego zysku. Prezydent USA chce też ograniczenia inwestycji banków w fundusze hedgingowe i fundusze typu private equity. Propozycje te mają być przedstawione pod rozwagę Kongresu USA.

Piątkowa sesja potwierdziła przypuszczenia, że program pomocowy zaaplikowany przez Unię Europejską wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym da jedynie chwilę wytchnienia posiadaczom akcji. - Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 3 marca podnieśli rekomendację dla BZ WBK do "akumuluj" z "trzymaj", podwyższając cenę docelową do 204,5 zł z 195,4 zł.

Odstąpienia od dalszej prywatyzacji KGHM Polska Miedź domagają się związkowcy z Solidarności w petycji do premiera Donalda Tuska, którą przekazali w poniedziałek na ręce wiceministra skarbu Jana Burego. Ostrzegają, że są gotowi do strajku w energetyce, jeśli nie zostanie wstrzymany proces konsolidacji Polskiej Grupy Energetycznej. Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w lipcu 2009, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 9,5 proc., wobec 9,4 proc. w czerwcu - poinformował we wtorek w komunikacie Eurostat, agencja statystyczna Unii Europejskiej. We wtorek należy spodziewać się dziś dodatniego rozpoczęcia sesji notowań w Warszawie. Zdaniem analityków zdecydują o tym dobre wczorajsze zamknięcia giełd w USA oraz wzrost cen surowców.- Inflacja w grudniu wyniesie 3,5 proc. lub nieznacznie więcej, zaś zejście CPI do celu Rady Polityki Pieniężnej powinno nastąpić w drugim kwartale przyszłego roku - ocenia Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. The World Bank will this year launch projects in Russia worth $1 billion, but is unlikely to lend money to the government directly, Kremlin's top economic aide Arkady Dvorkovich said on Tuesday. Russia plans to borrow up to $17.8 billion abroad this year to help plug a deficit left by its first recession in a decade. Polska już teraz powinna brać udział w podejmowaniu decyzji o planowanym wzmocnieniu strefy euro i stworzeniu instrumentów pomocowych dla jej członków, bo sama w przyszłości przyjmie wspólną walutę - powiedział we wtorek komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Dopłaty dla... surferów i nieboszczyków


Unijne subwencje rolne zasilają m.in. kieszenie szwedzkich surferów i nieboszczyków. Środki funduszu, sięgające kwoty 55 mld euro, nie zawsze były w minionych latach rozdzielane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem - informuje niemiecka agencja dpa.

Złoty spogląda na eurodolara, na FI status quo


W środę analitycy nie spodziewają się większych zmian kursu złotego, który będzie uzależniony głównie od notowań euro-dolara. Na rynku długu w dalszym ciągu utrzymuje się niska płynność, a rentowności obligacji powinny pozostać stabilne.

Darling: G20 Must Raise Its Sights, Ambitions On Econ


Finance officials from the Group of 20 leading economies must agree a framework to boost global economic growth and make progress in agreeing a funding package to combat climate change, U.K. Chancellor of the Exchequer Alistair Darling said Saturday.

Będą wyższe kary za bezprawne decyzje urzędników


Za decyzję wydaną z rażącym naruszeniem prawa urzędnik zapłaci nawet 12-krotność swojej pensji - tak wynika z projektu ustawy, nad którym pracuje sejmowa podkomisja. O sprawie informuje "Puls Biznesu".

Spada deficyt handlowy w USA


Rozbieżne od prognoz były pierwsze dane makroekonomiczne tego tygodnia. Bilans handlu zagranicznego w Stanach Zjednoczonych wyniósł -37,29 mld USD. Rynek spodziewał się, że wyniesie on -41 mld USD. Nieznacznie gorsze od szacunków okazały się dane z amerykańskiego rynku pracy.

Trzy dni pogody i rynek wróci do normy


Powódź nie będzie miała większego wpływu na ceny żywności w skali kraju - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki.

Akcje nie były tym, co inwestorzy lubią najbardziej


Na rynkach nerwowo jest już od ponad miesiąca, ale dzisiejsza wyprzedaż mogła zrobić na inwestorach spore wrażenie.

W środę sesja na GPW powinna rozpocząć się od wzrostów


Dziś sesja w Warszawie powinna zacząć się od wzrostów. Najważniejsze jednak jest to, co wydarzy się w kolejnych godzinach handlu. Prawdopodobnym scenariuszem przebiegu dzisiejszych notowań jest otwarcie powyżej wczorajszego zamknięcia a następnie stopniowe schodzenie indeksów w dół szczególnie w końcówce notowań.

Zwolnienie emerytów z obowiązku płacenia to strata 240 mln zł rocznie


Prezydent Lech Kaczyński rozważa złożenie własnego projektu ustawy, która przyczyniłaby się do wsparcia mediów publicznych, zwłaszcza Polskiego Radia. O tym Informacyjnej Agencji Radiowej powiedział prezydencki minister Paweł Wypych.

Apetyt na ryzyko umocni złotego


Zdaniem analityków, jeśli na rynkach finansowych wzrośnie apetyt na ryzyko, możliwe jest umocnienie złotego w kierunku 4,10 za euro, a w ślad za nim lekki spadek rentowności na rynku obligacji.

Mieszane wyniki na giełdzie


Akcje na piątkowej sesji na Wall Street traciły na wartości, po tym jak centralny bank Chin podjął kolejną decyzję o podniesieniu stopy rezerw obowiązkowych. Jednak, po dosyć mocnych spadkach w pierwszej części dnia, w drugiej indeksy odrobiły większość strat, a technologiczny Nasdaq wyszedł nawet na plus.

Amerykanie dalecy od optymizmu


Piątek oraz poniedziałek przyniosły pogorszenie nastrojów rynkowych przy umiarkowanie korzystnych informacjach napływających na rynek lub ich braku. Wczoraj sprzedający uzyskali silną kartę w postaci danych o nastrojach amerykańskich gospodarstw domowych. Dziś dane o sprzedaży nowych domów i zamówieniach dóbr trwałych.

Niemieckie zakupy Azotów Tarnów


Mianem wydarzenia określa "Parkiet" możliwość zakupu niemieckiej firmy chemicznej przez Azoty Tarnów.

Czy uratują nas Amerykanie?


Tutaj nie tyle zawiodła polityka polska, ile raczej europejska - a konkretnie brak wspólnej polityki energetycznej - mówi Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z dziennikarzem "Polska The Times" o rozpoczęciu budowy Gazociągu Północnego.

Byki bronią przed spadkami


Dzisiejsza sesja europejska na rynku walutowym była praktycznie kopią wczorajszej. Początek przyniósł najpierw stabilizację, a następnie wyraźne spadki kursu EUR/USD. Nie towarzyszyły temu żadne wiadomości makro, ani tym razem nawet wypowiedzi.

ITW CEO: Chinese Competitors Getting Tougher For US Firms


Chinese companies are providing increasingly tough competition for U.S. firms counting on robust sales growth from China, Illinois Tool Works Corp. (ITW) Chairman and Chief Executive David Speer said Thursday.

Asia stocks at 17-mth high on China export surge


European shares were expected to gain, financial spreadbetters said, as the dollar's weakness pushed the euro to a three-week high. U.S. stock futures were up 0.4 percent.

NIK: Lasy Państwowe faworyzowały dotychczasowych nabywców drewna


Lasy Państwowe przy sprzedaży drewna nie wykorzystywały mechanizmów wolnego rynku; preferowały dotychczasowych nabywców, pozostałym ograniczano dostęp do towaru - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Banki przyjmują zapisy na akcje PZU


Od 20 do 28 kwietnia trwają zapisy na akcje Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA. Największy polski ubezpieczyciel planuje debiut na GPW w okolicy 14 maja.

Zmiana ustawy Kodeks Pracy w zakresie ochrony przeciwpożarowej


Z dniem 5 sierpnia 2009 r. na mocy ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy z dnia 7 maja 2009 r. (Dz. U. Nr 115, poz. 958, dalej „Kodeks pracy”) weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku wyznaczania przez pracodawcę pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową.