Próba odreagowania nadal niepewna


Wczorajszy dzień przyniósł nam odreagowanie na głównej parze walutowej, jednak trudno przewidzieć, czy napływ dobrych nastrojów będzie długotrwały.

W przypadku dużych wahań na rynku walutowym, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich dniach, osoby zaciągające kredyty powinni zwracać szczególną uwagę na to, jakie zasady dotyczące kursu wypłaty stosuje bank. Jest ryzyko, że bank wypłaci za mało pieniędzy i kredytobiorca będzie musiał dołożyć z własnej kieszeni, aby zapłacić za nieruchomość. Już po raz szósty portal wynagrodzenia.pl podjął się dostarczenia użytkownikom internetu danych na temat zarobków Polaków. Każdy uczestnik badania może sprawdzić swoją wartość na rynku pracy - po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego przez siebie stanowiska. Przez 4 miesiące niemiecki eksport się rozpędzał - i znowu nadszedł spadek. W styczniu sprzedaż niemieckich towarów za granicę stopniała o 6,3 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wyeksportowano towary wartości 63,9 miliardów euro, sprowadzono zaś za 56 miliardów euro - podał Statistisches Bundesamt.Amerykańscy ekonomiści przewidują anemiczny wzrost gospodarki Stanów Zjednoczonych w nadchodzącym dziesięcioleciu po wyjściu z obecnej recesji. Rekomendacje jak... kinowe recenzje. Bilety na film "Avatar" Jamesa Camerona sprzedają się tak znakomicie, że coraz więcej analityków podnosi prognozy zysków spółki News Corp. To właśnie do niej należy studio 20th Century Fox, które wyprodukowało ten trójwymiarowy kinowy hit. Rolnicy będą mogli zaciągnąć kredyt przeznaczony na inwestycje w gospodarstwie, do którego dopłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformowała dyrektor departamentu finansów ministerstwa rolnictwa Aleksandra Szelągowska. .

JSW zakończyła analizy głównych przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości bilansowej aktywów i widzi prawdopodobieństwo aktualizacji wysokości ujętych odpisów.

4 września 2008 roku w Sejmie została uchwalona nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. umożliwiająca rozwój rynku finansowego w Polsce. Jednak mimo jej zatwierdzenia przez Sejm nie weszła w życie. Przyczyna? Wątpliwość budzą zapisy dotyczące zbycia walorów Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych przez NBP, co oznaczałoby osłabienie niezależności Narodowego Banku Polskiego - napisał o tym "Puls Biznesu". Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 29 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 469 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Gaz popłynie gazociągiem Nabucco zgodnie z planem, czyli już pod koniec 2014 roku - zapewnia komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Czwartkowa "Sueddeutsche Zeitung" wydrukowała wywiad z nim, w którym była mowa o opóźnieniu do roku 2018. Saxo Bank opublikował swoje doroczne "odważne prognozy". Analitycy przewidują spadek wartości juana, powstanie trzeciej partii politycznej w Stanach Zjednoczonych, mocny spadek na rynku cukru, dodatni bilans handlowy Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy od kryzysu naftowego w 1975 roku oraz bankructwo Funduszu Świadczeń Społecznych USA [US Social Security Trust Fund]. Portfel zamówień na 2010 rok spółki Sobet, specjalizującej się w usługach budowy infrastruktury podziemnej, przekroczył 68 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.Standard & Poor's obniżył długoterminowy rating zadłużenia w walucie zagranicznej Grecji do "BBB +" z "A-" - podała agencja w komunikacie. Spadają kontrakty na amerykańskie indeksy, po wcześniejszych spadkach, co jest rezultatem gorszych od oczekiwanych danych o spadku liczby miejsc pracy w USA - podają maklerzy. Komisja Europejska wyda w środę rekomendację, by Estonia mogła wprowadzić euro 1 stycznia 2011 roku - poinformowała AFP, powołując się na źródła w UE. Bruksela uznała, że Tallin spełnia kryteria ekonomiczne związane ze wspólną europejską walutą.

RBS zanotował 2,2 mld funtów strat


Szef banku przewiduje, że tempo poprawy aktywności gospodarczej będzie powolne.

Atlantik podwyższył rekomendację dla Unipetrolu do "kupuj"


Atlantik Financial Markets podwyższył do "kupuj" rekomendację dla Unipetrolu, ustalając cenę docelową jednej akcji spółki na 164 koron czeskich.

Zarząd Polskiego Radia z absolutorium


Minister Skarbu Państwa, jako Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, dokonał skwitowania władz Polskiego Radia za ich pracę 2009 roku. Absolutorium uzyskali wszyscy ubiegłoroczni członkowie władz spółki z wyjątkiem Krzysztofa Czabańskiego i Jerzego Targalskiego - poinformowało resort skarbu.

Ponowny pesymizm


Po lekkim odbiciu głównej pary walutowej w czasie wczorajszej sesji amerykańskiej handel azjatycki przyniósł stabilizację. O godzinie 8:00 kurs EUR/USD wynosił 1,4275, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4272. Dzisiaj na zachowanie kursu wpływ będzie miała sytuacja na rynkach kapitałowych, a także liczne publikacje makro.

Wzrost danin "na szczytne cele", czyli łatanie budżetu


Parę groszy tu, parę groszy tam - czeka nas wzrost opłat dodatkowych. Zbiorżą się z tego całkiem poważne kwoty. Od nowego roku za m.in. gaz, prąd węgiel, czy paliwa zapłacimy więcej. - W sumie 37 zł miesięcznie - wyliczył "Dziennik Gazeta Prawna", który przyjrzał się pracom rządu nad tym, jak tylnymi drzwiami wprowadzić... podatki.

Gorsze wyniki spółek powodem spadków kontraktów na indeksy w USA


Gorsze od prognoz wyniki spółek, m.in. MBIA Inc. i Fluor Corp., wpływają na spadek kontraktów na amerykańskie indeksy - podają maklerzy.

Prognoza zatrudnienia dla Polski na III kwartał wynosi plus 18 - Manpower


Prognoza zatrudnienia dla Polski na III kwartał wynosi plus 18 - podała firma badawcza Manpower.

Zysk netto PGE w I kw.'10 wyniósł 899,1 mln zł wobec 887 mln zł konsensusu


Zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym kwartale 2010 roku wyniósł 899,1 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Zysk okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewali się 887 mln zł.

MSP zaprasza do negocjacji ws. kupna 50 proc. PAK i 85 proc. dwóch kopalni


Ministerstwo Skarbu Państwa w ogłoszeniu zamieszczonym w poniedziałkowej prasie zaprasza do negocjacji w sprawie kupna 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin.

Energetycy przeciw "dzikiej restrukturyzacji"


Dwugodzinny strajk ostrzegawczy ogłosili związkowcy z Grupy Kapitałowej Energa w woj. warmińsko-mazurskim. Przez dwie godziny - od 7 do 9 - zamknęli bramy wszystkich zakładów, a klienci firmy nie mogą załatwić żadnych spraw. Dostawy prądu nie są przerwane.

DM BZ WBK obniżył rekomendację Netii


Analitycy DM BZ WBK w raporcie z 12 marca obniżyli rekomendację dla Netii do "trzymaj" z "kupuj", ale podwyższyli cenę docelową do 5,20 zł z 5,10 zł.

Proces gangu wyzyskującego pracowników m.in. z Polski


31-letni Sebastian G. został oskarżony przed sądem koronnym w Northampton w Anglii o spisek polegający na ściąganiu do pracy osób z nowych państw UE oraz o wypranie pieniędzy na łączną sumę 10 mln funtów - donosi lokalny dziennik "Northampton Chronicle and Echo".

VAT lekko w górę, no chyba że...


Ministerstwo finansów chce wprowadzić od stycznia 2011 roku pięć procent VAT-u na towary, które teraz objęte są stawką zero i trzy proc. Dzięki temu po upływie okresu przejściowego, w którym mogliśmy stosować niższy VAT, podatek wzrośnie tylko do pięciu, a nie do siedmiu proc., jak w większości krajów UE. No chyba, że na pozostawienie stawek preferencyjnych zgodzi się Unia.

Wskaźnik PMI idzie na pogodę


Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego sektora przemysłowego PMI, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z HSBC, wyniósł w grudniu 52,4 punktu. W poprzednim miesiącu miał identyczną wartość.

Książkę przeczytasz w telefonie


E-booki prawdopodobnie niedługo wyprą tradycyjne książki. Do gry wkracza bowiem internetowy potentat - Google. Firma już w pierwszej połowie 2010 roku chce rozpocząć sprzedaż elektronicznych książek. Dzięki platformie Google Editions będzie je można nabyć i czytać za pomocą komputera, a nawet telefonu komórkowego.

Rząd USA przygotuje drugą rundę działań stymulujących, kraj zmierza do nowego kryzysu


Rząd USA przygotuje drugą fazę działań stymulujących gospodarkę, po pakiecie z lutego o wartości 787 mld USD - podaje CNNMoney.com.

Millennium obniżył rekomendację TP SA


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 9 kwietnia obniżyli rekomendację Telekomunikacji Polskiej do "redukuj" z "neutralnie" poprzednio. Cenę docelową akcji telekomu ustalono na 15,2 zł.

Możliwe odreagowanie i powrót w okolice 4,15-20


Złoty umacniał się dynamiczne we wtorek oraz w środę. Kurs euro-złotego wyniósł w czwartek na otwarciu 4,1300. Zdaniem analityków, powrót krajowych inwestorów może dać sygnał do odreagowania i osłabienia się złotego w okolice 4,15-20 za euro. W czwartek nie powinno dojść do większych zmian rentowności krajowych obligacji.

PKB Łotwy spadł w III kw. 2009 o 18,4 proc.


Produkt Krajowy Brutto Łotwy spadł w III kw. 2009 r. o 18,4 proc. rdr - poinformowało w poniedziałek we wstępnych wyliczeniach Centralne Biuro Statystyczne w Rydze.

ARiMR rozsyła decyzje o przyznaniu dopłat do ziemi


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła wysyłanie decyzji o przyznaniu rolnikom dopłat bezpośrednich. Pierwsze pieniądze trafią do rolników 1 grudnia, a do końca roku ma je dostać milion rolników. O dopłaty do ziemi za 2009 rok stara się ok. 1,4 mln gospodarstw.