Na Woronicza coraz goręcej


- Zarząd związku zawodowego pracowników TVP "Wizja" podjął decyzję o wejściu w nowy spór zbiorowy z zarządem telewizji publicznej - poinformował rzecznik związku Mariusz Jeliński. Dodał, że w TVP wciąż trwa pogotowie strajkowe.

Na głównej parze walutowej wciąż dominują niedźwiedzie - w poniedziałek widzimy kontynuację spadków, które rozpoczęły się wraz z zakończeniem chwilowej euforii z początku poprzedniego tygodnia związanej z ustanowieniem mechanizmu stabilizacyjnego. Jak bardzo odklejony od rzeczywistości może być Lloyd Blankfein? Prezes Goldman Sachs Group z całą mocą odpiera zarzut o malwersacje ogłoszony w piątek przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Mówi, że jest  on „pozbawiony podstaw prawnych i faktycznych”. Firma obiecuje bronić siebie i swojej reputacji. Środa przynosi osłabienie dolara w relacji do głównych światowych walut. Jego skala nie porażą, ale już konsekwencje mogą robić wrażenie.Już wkrótce ceny biletów lotniczych mogą wzrosnąć o ponad 10 proc. Powód? Rząd planuje zmiany w prawie lotniczym. Zgodnie z wyliczeniami linii lotniczych nowe regulacje będą kosztować 90–120 mln zł, a w ostatecznym rozrachunku zapłacą za nie klienci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem unijnego komisarza ds. programowania finansowego i budżetu Janusza Lewandowskiego naruszenie niezależności EBC i zapisów traktatu lizbońskiego dla ratowania Grecji było stanem wyższej konieczności, a opóźnienie w działaniach stabilizujących mogłyby mieć katastrofalne skutki nie tylko dla Greków, ale także dla innych krajów Unii Europejskiej. Od stycznia rodziny we Włoszech przeżywające trudności finansowe zostaną na rok zwolnione z konieczności spłaty rat kredytu mieszkaniowego - postanowiło w środę stowarzyszenie banków w tym kraju (Abi). Decyzja dotyczyć będzie, jak się szacuje, 110 tysięcy rodzin.

Rząd chce, by od lipca przyszłego roku za przejazd autostradowymi obwodnicami płacili kierowcy ciężarówek, a w dalszej kolejności opłata pobierana byłaby od samochodów osobowych. Tymczasem samorządowcy protestują przeciwko wprowadzeniu opłat za przejazd obwodnicami miast.

Bank BPH i GE Money Bank przedstawiły w środę swoje nowe, wspólne logo. Z tej identyfikacji wizualnej będą korzystać w pełnym zakresie od momentu połączenia, które planowane jest na IV kwartał roku. Chevron Corp, the second-largest U.S. oil company, on Tuesday reported another natural gas find in the Carnarvon Basin off Western Australia.

Spółką Advadis będzie zarządzać Lubomir Serbin - zdecydowała wczoraj rada nadzorcza firmy. Wczorajsze popołudnie przyniosło spore zamieszanie na głównej parze walutowej. Najpierw komentarz Trichet'a wywołał mocno podwyższone wahania kursu, który początkowo dotarł do poziomu 1,48, a następnie spadł w okolice 1,4720 by ponownie wzrosnąć, tym razem ponad 1,48. Lekarz niedbale wypisał receptę? Konsekwencje poniesie pacjent, bo nie kupi leku lub nie dostanie należnej zniżki. Takie przepisy chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. W obronie chorych stanęli farmaceuci - pisze "Metro".Agora ocenia, że nadal nie daje się zauważyć symptomów ożywienia na rynku reklamy w Polsce - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Największe na świecie targi oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii CeBIT w Hanowerze zostały otwarte we wtorek dla publiczności. Google będzie na nich bronić swojej kontrowersyjnej usługi nawigacji wirtualnej Street View. Pragnie nas do niej przekonać i udowodnić, że nie będzie ona naruszać naszej prywatności. Russia's plans to triple duties on beer could cost the country 100,000 jobs and may prompt Carlsberg to shut factories, chief executive of the Danish brewer was quoted as saying on Tuesday.

Rząd rozwiewał wątpliwości ws. "hazardowej"


Padają kolejne przeszkody na drodze do ekspresowego wprowadzenia w życie ustawy hazardowej. Na specjalnym spotkaniu w Sejmie przedstawiciele rządu odpowiadali dziś na pytania i wątpliwości przedstawicieli wszystkich klubów poselskich. - Nie wszystkie wątpliwości zostały do końca wyjaśnione, ale jest duże porozumienie - zapewnił po spotkaniu Henryk Kowalczyk z PiS.

Strefa euro: Bezrobocie najwyższe od 1998 roku


Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2009 roku była najwyższa od sierpnia 1998 roku. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona 10,0 proc. wobec 9,9 proc. w listopadzie, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Rzońca: dymisje członków RPP uzasadnione, gdy rząd porozumiałby się z NBP w sprawie rezerwy


Nie zdziwiłbym się, gdyby członkowie RPP zaczęli podawać się do dymisji, gdyby doszło do porozumienia NBP i rządu w sprawie tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe - ocenił w środę w radiu TOK FM Andrzej Rzońca, członek RPP.

Zapasy ropy w USA wzrosły o 1,762 mln baryłek - DoE


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,762 mln baryłek, czyli o 0,52 proc., do 337,7 mln baryłek - poinformował we czwartek amerykański Departament Energii (DoE).

Rusza przetarg na irackie złoża naftowe


Rozpoczęła się pierwsza część przetargów dla koncernów zagranicznych na eksploatację irackich pól naftowych. Łącznie oferta dotyczy niemal jednej trzeciej znanych zasobów energetycznych Iraku. O 20-letnie kontrakty ubiega się ponad 40 firm.

U.S. Stocks Open Higher With Auto Sales On Deck


U.S. stocks opened higher on Tuesday as rising oil and metals prices boosted materials and energy stocks and the dollar weakened.

Średnie oprocentowanie kredytu w CHF


Średnie oprocentowanie ogółem kredytów w CHF na cele mieszkaniowe wyniosło w styczniu 2,2 proc. wobec 3,3 proc. w styczniu 2009 roku i tyle samo miesiąc wcześniej - podał NBP.

Rynek walczy o portfele seniorów


Operatorzy komórkowi, banki, biura podróży a nawet sklepy internetowe zaczęły wielką ofensywę, by pozyskać blisko sześciomilionową rzeszę seniorów. A raczej ich portfeli. Z badań bowiem wynika, że emeryci odkładają rocznie ponad 4 mld zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

OECD wzywa Japonię do aktywizacji zawodowej kobiet


Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wezwała w środę Japonię do podjęcia działań mających na celu zwiększenie liczby kobiet aktywnych zawodowo, aby w ten sposób poprawić produktywności kraju i rozwiązać problem kurczącej się populacji.

Niepomyślny wiatr w Żagiel


Akcjonariusze Orco Property Group budującej słynny budynek Libeskinda myślą o likwidacji spółki - pisze "Życie Warszawy".

Ekspansja PGNiG


W ciągu najbliższych czterech lat PGNiG chce zdobyć licencje na poszukiwanie ropy i gazu w Tunezji, Maroku, Kenii i Mongolii. Jeszcze w tym roku nasz gazowy monopolista wystartuje w konkursie na koncesję w Algierii - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Erste oczekuje poprawy na polskim rynku reklamowym w 2010, silnego odbicia w 2011


Analitycy Erste Bank spodziewają się, że wydatki na reklamę na rynkach krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) zwiększą się nieznacznie w 2010 r., a w 2011 r. poprawa będzie już zdecydowana, wynika z raportu dotyczącego segmentu mediów. Analitycy pozytywnie oceniają perspektywy polskiej gospodarki i liczą na to, że lokalne media na niej znacząco skorzystają.

Oferta Wasko najkorzystniejsza


Wasko złożyło najkorzystniejszą cenowo ofertę w przetargu organizowanym przez Straż Graniczną na wymianę sprzętu i oprogramowania do kontroli ruchu granicznego i ochrony granicy państwowej. Wartość oferty spółki to 3,6 mln zł - poinformował PAP Wojciech Lechowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Europeans discuss Greek aid, PM says pain not over


European finance ministers discussed Greece's debt difficulties on Friday but said Athens was for now seeking to remove any obstacles to the rollout of emergency aid if needed, rather than requesting it officially.

EUR/USD nie utrzymał się powyżej 1,35


Jeżeli za danym ruchem stoi motyw pokrywania krótkich, bądź długich pozycji, to z reguły nie trwa on długo. Dlatego też dzisiaj, kiedy inwestorzy nie dostali nowych impulsów do zakupów EUR/USD zwyżka załamała się w okolicach 1,3505 i po południu notowania tej pary oscylowały wokół 1,3450.

Brown i Sarkozy chcą ciąć bankierom


Gordon Brown i Nicolas Sarkozy jednoczą siły w walce z gigantycznymi premiami dla pracowników finansjery. We wspólnym artykule opublikowanym na łamach "The Wall Street Journal", brytyjski premier i prezydent Francji zaapelowali do innych przywódców, by wprowadzić globalny podatek od bonusów wypłacanych bankierom.

Jest mało prawdopodobne, by PKN wrócił do ratingu "BBB"


Jest mało prawdopodobne, by PKN Orlen wrócił do ratingu "BBB" - poinformował PAP Arkadiusz Wicik, dyrektor z agencji ratingowej Fitch.

KGHM bliski przejęcia zagranicznego złoża


KGHM jest blisko porozumienia w sprawie przejęcia zagranicznego złoża. Jeśli do akwizycji dojdzie w tym roku, w ciągu 2-3 lat zostałoby uruchomione wydobycie - powiedział przed konferencją Herbert Wirth, prezes KGHM.

Presja dolarowa na rezerwie


Przedostatnia sesja na rynku eurodolara wprowadziła sporo zamieszania. Jednak zwrócić uwagę, że do obserwowanych wahań kursowych należy podejść z rozwagą i pewnym dystansem.

Będą wyższe kary za bezprawne decyzje urzędników


Za decyzję wydaną z rażącym naruszeniem prawa urzędnik zapłaci nawet 12-krotność swojej pensji - tak wynika z projektu ustawy, nad którym pracuje sejmowa podkomisja. O sprawie informuje "Puls Biznesu".