Pozytywny sygnał dla inwestorów


Zdaniem ekonomistów październikowa projekcja inflacji i PKB jest na tyle optymistyczna, że w najbliższym okresie może mieć pozytywny wpływ na rynki finansowe. Wyższy, niż zapisany w ustawie budżetowej, wzrost PKB w 2010 r. może uspokoić obawy inwestorów dotyczące sytuacji finansów publicznych.

Wawel to zdecydowanie najcenniejszy zabytek Karkowa. Nie chodzi jednak tylko o wartość symboliczną, kulturową czy zainteresowanie turystów. Wawel jest jest najdroższą powierzchnią miejską. Jego wartość rynkową oszacowano na 4 mld złotych. Z pierwszego takiego typu badania wynika, że cały Kraków wart jest 309 mld zł. Zgodnie z planem notowania rozpoczęliśmy od spadków, które zostały jednak powstrzymane powyżej wczorajszych minimów. To wystarczyło, żeby wstrzyknąć optymizm w żyły inwestorów. Na ostatni dzień tego tygodnia na GPW przypada czas rozliczania kontraktów terminowych i opcji. W związku z brakiem publikacji danych makro z kraju i świata będzie to najważniejsze wydarzenie w ciągu dnia i możliwe, że nie obędzie się bez spadków indeksów warszawskiej giełdy, uważają analitycy.Przetarg na wybudowanie południowej obwodnicy Lubina z ofertą wartości 68,4 mln zł wygrał Budimex - poinformował we wtorek PAP Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta Lubina. Miniony tydzień zapowiadał się bardzo interesująco i takim się w rzeczy samej okazał. Firmy, których obrót roczny nie przekroczy 30 tys. euro będą zwolnione z podatku VAT - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. W środę został on skierowany do dalszych prac w komisji finansów.

Węgry zamykają na 24 godziny w piątek wieczorem swą przestrzeń powietrzną z powodu chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii.

Zdaniem dilerów dane makro nie miały we wtorek dużego wpływu na rynek walutowy. Od otwarcia giełd w USA może zależeć, czy poranne umocnienie złotego się utrzyma. New Europe Events, Biznes.net i grono doświadczonych praktyków e-biznesu zapraszają 18. i 19. listopada do udziału w kameralnym szkoleniu TMT.Workshop z zakresu e-marketingu, public relations on-line oraz prawa internetu, w tym ochrony danych osobowych.

Ze względu na niskie koszty rozpoczęcia i prowadzenia, możliwość korzystania przez wspólników ze zryczałtowanych form opodatkowania i proste zasady księgowości spółka cywilna jest popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Złoty w czwartek przetestował poziom 4,04 ze euro, co stało się pretekstem do jego sprzedaży. Zdaniem dilerów gorsze dane z USA mogą się przyczynić do osłabienia złotego w kolejnych dniach. Rynek obligacji czeka już na środowy przetarg MF. - Nie chcemy dymisji Aleksandra Grada. Chcemy dymisji premiera - mówi część stoczniowych związkowców. Z pomocą im idzie im były senator PO, który apeluje, by Tusk wybrał jedyne "honorowe" wyjście". A co na to szef rządu? Podobno ma plan B.Już dawno nie mieliśmy do czynienia z tak drastycznymi spadkami ceny cukru. Z maksimów powyżej 30 dolarów cena spadła do wartości poniżej 22 dolarów za funt i to tylko w ciągu jednego miesiąca. Po piątkowych spadkach w USA nastroje na GPW nie były dziś rano najlepsze. Początkowy spadek nie przerodził się jednak w panikę, lecz został wykorzystany do zakupów akcji. W jaki sposób uzyskać refundację kosztów zatrudnienia pracowników młodocianych? Czy osoby szkolące młodocianych muszą posiadać jakieś szczególne kwalifikacje, czy wystarczy wyznaczyć odpowiedniego pracownika?

Eksperci: Nord Stream nie powinien zagrozić tranzytowi gazu przez Polskę


Nord Stream nie powinien zagrozić tranzytowi rosyjskiego gazu przez Polskę - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Budowa tego gazociągu, którym rosyjski surowiec będzie bezpośrednio trafiał do Niemiec, ruszyła 7 kwietnia br.

USA stonowały krytykę gazociągów z Rosji


W celu poprawy stosunków w Moskwą rząd prezydenta USA Baracka Obamy znacząco złagodził krytykę dwóch kontrowersyjnych gazociągów z Rosji, mających dostarczać gaz do Europy - zauważa "Wall Street Journal".

Spłacisz kredyt po śmierci


Jesteś osobą starszą i chcesz dostać wysoki kredyt bez konieczności płacenia rat, pod zastaw np. mieszkania? Niedługo będzie to możliwe. Rząd pracuje nad projektem ustawy, która wprowadzi na rynek nową usługę finansową: odwrócony kredyt hipoteczny, który spłacimy... po śmierci.

Spekulanci, nie chcemy waszych pieniędzy


Protekcjonizm w świecie finansów nie jest już tylko potencjalnym zagrożeniem - to fakt. Coraz więcej krajów promuje własne instytucje kosztem zagranicznego "gorącego kapitału". Rządy wolą płacić większą cenę w zamian za stabilność i przewidywalność.

X-box kontra PSP3


Zaostrza się walka na rynku konsoli do gier. Microsoft idzie w ślady Sony i tnie ceny swojego najdroższego modelu konsoli X-box o jedną czwartą. Już od piątku konsola ma kosztować 299 dolarów - czyli o 100 dolarów mniej niż do tej pory i tyle samo co PlayStation 3 firmy Sony.

Lepsze nastroje dzięki danym z Azji


Rynki akcji w Europie kończą dziś dzień silnymi wzrostami, a notowania w USA rozpoczęły się od blisko 2-proc. zwyżki indeksów. Paliwem do zwyżek mogły być publikowane rano dane w Chinach i Japonii.

Kto się załapie na wielką syntezę chemiczną?


Zakupem akcji spółek sektora wielkiej syntezy chemicznej - Ciechu, ZA Tarnów i ZA Kędzierzyn jest zainteresowanych kilkunastu inwestorów - poinformował dziennikarzy Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.

Prezes na cztery miesiące


Po czterech miesiącach prezesury, ze stanowiska szefa Axel Springer Polska, odchodzi Marek Sowa. - Zdecydowałem się kontynuować karierę poza organizacją - napisał w komunikacie do pracowników wydawnictwa. Na jego miejsce tymczasowo został powołany Andreas Tilk.

WIG20 przebił 2,6 tys. pkt w środę i jest najwyżej od września 2008 r.


WIG20 zanotował w środę czwartą zwyżkę z rzędu i pokonał poziom 2,6 tys. pkt. Indeks jest na najwyższym poziomie od września 2008 roku. Korzystne dane makro dały wzrostowy impuls rynkowi, uważają analitycy.

Internet Group chce zmiejszyć zadłużenie o 70 proc. do 30 mln zł do połowy '11


Internet Group rozpoczęła wdrażanie programu uzdrowienia finansów, dzięki któremu grupa w ciągu 1,5 roku planuje zmniejszyć zadłużenie o 70 proc. do 30 mln zł. Jednocześnie CR Media Consulting, spółka zależna Internet Group, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu.

Wyraźne zwyżki na Wall Street


Główne amerykańskie indeksy giełdowe wyraźnie w piątek zwyżkowały, odreagowując trzydniową serię spadków. Sesja miała jednak nerwowy przebieg, a niepokój o konsekwencje kryzysu fiskalnego w strefie euro wciąż był wśród inwestorów widoczny.

Klienci Goldmana pozostają lojalni wobec banku, przynajmniej na razie


Klienci Goldman Sachs stanęli murem za tym bankiem, mimo że amerykańskie organy nadzoru oskarżyły giganta z Wall Street o oszustwa przy reklamowaniu produktu opartego o hipoteki subprime.

Ponad milion na ukrytej reklamie


Ponad milion złotych zarobiły przez pierwsze dwa miesiące tego roku na ukrytej reklamie w serialach największe polskie stacje telewizyjne - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Macrologic chce wypłacić 2,50 zł na akcję dywidendy z zysku za 2009 r.


Zarząd i rada nadzorcza spółki IT Macrologic zaproponują walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy wysokości 4,72 mln zł, tj. 2,50 zł na akcję z zysku za 2009 r.,wynoszącego 6,63 mln zł, poinformowała spółka w komunikacie.

Podwyżka cen czeskiego piwa


Od listopada rodzimy browar PlzeňskĂ˝ Prazdroj podnosi cenę swego sztandarowego produktu - piwa Pilsner Urquell. Półlitrowy napój będzie tam droższy o koronę i trzeba będzie za niego zapłacić 20,9 koron (1 CZK = 0,162 PLN). Droższe będą też cztery inne piwa produkowane w tym browarze, w tym nawet bezalkoholowy Birell.

Amerykańskie media sceptyczne wobec azjatyckiej podróży Obamy


Zakończona w czwartek podróż prezydenta USA Baracka Obamy do czterech krajów Azji Wschodniej nie przyniosła żadnych widocznych efektów - to powszechna opinia wyrażana przez amerykańskie media.

Oil still years away at BP Gulf of Mexico find


A big new oil find by BP Plc may spur excitement about the Gulf of Mexico's deepwater potential, but technical challenges mean that it could be years before any oil is brought to the surface.

Do 16 proc. akcji Enei trafi na rynek


Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać do 16 proc. akcji Enei wyłącznie krajowym i zagranicznym inwestorom instytucjonalnym - poinformował w środę resort skarbu.

"Avatar" nie zwalnia


Zrealizowany z wielkim rozmachem film "Avatar" nadal cieszy się ogromną popularnością. Podczas minionego weekendu film zarobił "jedyne" 36 milionów dolarów.

Proponują Europejską Wspólnotę Energetyczną


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i były szef Komisji Europejskiej Jacques Delors zaproponowali w środę utworzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, proponując m.in. wspólne zakupy energii przez kilka państw członkowskich.