Fed: Zagraniczne spekulacje to nie nasz problem


W czwartek amerykańskie indeksy nie zdołały zdobyć nowych lokalnych szczytów. Dzisiaj dowiemy się czy bezrobocie w USA utrzymało się w listopadzie na najwyższym poziomie od 26 lat.

Kiedyś był trzecim pod względem popularności serwisem w całej globalnej sieci. Milionom ludzi z całego świata dał możliwość stworzenia swojej pierwszej witryny - i przynosił krociowe zyski. Potem popadł w niełaskę i dziś przynosi tylko straty. GeoCities właśnie zakończył swój wirtualny żywot. Poznańskie Zakłady Cegielskiego będą szukały kontraktów za oceanem. Dziś do Brazylii wylatuje wielkopolska misja gospodarcza - w jej składzie jest między innymi prezes HCP Jarosław Lazurko. Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a WIG-20 testował ostatnie minimum na 2334 pkt. Nieznacznie powyżej tego poziomu pojawił się popyt, co jest zrozumiałe, gdyż wynika on z 61,8% zniesienia wzrostu z 2165 do 2619 pkt.Będą dodatkowe pociągi na główne uroczystości pogrzebowe ofiar sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem - zapowiadają dwaj najwięksi polscy przewoźnicy kolejowi Przewozy Regionalne i PKP Intercity. Obecny kryzys wspólnej waluty europejskiej jest egzystencjalną próbą - powiedziała w środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją również Europa - ostrzegła. Wartość jena względem euro spadła do najniższego poziomu od dwóch tygodni jako przygotowanie do publikacji wskaźnika ZEW, który wg prognoz ma odnotować najwyższy poziom od trzech i pół roku.

300 najbogatszych mieszkańców Szwajcarii straciło łącznie 10 mld dolarów w 2009 roku - informuje magazyn "Bilanz". Według jego szacunków, łączny majątek tej grupy wynosi 449 mld dol. Bilanz zwraca uwagę, że tegoroczne straty okazały się dla najbogatszych Szwajcarów mniejsze niż w roku poprzednim, kiedy nastąpiła eskalacja kryzysu finansowego.

Call2Action, oferująca sprzedaż powierzchni reklamowych na własnych nośnikach multimedialnych, zadebiutuje we wtorek 25 sierpnia na rynku NewConnect. Do końca roku spółka chce pozyskać z prywatnej emisji 4 mln zł - podała Call2Action w komunikacie prasowym. Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 9 marca, ustalili cenę docelową akcji Eurocash na 18,6 zł i podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla akcji spółki.

Po ogłoszeniu żałoby narodowej właściciele sieci supermarketów zdecydowali o zamknięciu swoich placówek w niedzielę 11 kwietnia. Jak stwierdzają, chcą, aby ten dzień "został przeznaczony przez na chwile zadumy i refleksji" Mimo znacznie lepszych od oczekiwań wiadomości makro z amerykańskiej gospodarki, które napłynęły wczoraj po południu, inwestorzy nie zdołali utrzymać kursu EUR/USD ponad poziomem 1,48. W nocy pojawił się silny spadek , który sprowadził tę parę w okolice 1,4750. Nasilają się spekulacje o bliskiej sprzedaży spółki przez irlandzkiego inwestora - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita".Wczorajsza sesja dla głównych par walutowych minęła w dynamicznym stylu. Do wszystkiego przyczyniła się ponownie Grecja i jej problemy finansowe. MFW rozważa zwiększenie pomocy finansowej dla Grecji o dodatkowe 10 mld euro. Zdaniem Benedykta XVI rządzący niedostatecznie reagują na kryzys ekonomiczny i praktyki spekulacyjne wobec krajów najsłabszych. W przemówieniu w Watykanie papież powiedział w sobotę, że polityka bez religii prowadzi do ucisku i agresji. U.S. stock index futures rallied in a shortened session and the dollar gained after the U.S. government said job growth last month rose at its strongest pace in three years.

Unia nakłada bankom kaganiec


Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej porozumieli się w środę w sprawie ustanowienia nowych organów europejskiego nadzoru finansowego, które UE wprowadza w odpowiedzi na kryzys - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.

Wyrok za 12 mld zł


Polsce znowu grozi wyrok sądu arbitrażowego po procesie z wielkim zagranicznym koncernem i potencjalne odszkodowanie w wysokości 12 mld zł - pisze "Puls Biznesu". Po zażegnaniu konfliktu z Eureko odzywa się nowy, tym razem z francuskim Vivendi, które było współwłaścicielem operatora telefonii komórkowej Era.

Ceny jajek drastycznie wzrosną?


Już niedługo w polskich sklepach kupimy tylko takie jajka, które zniosła zadowolona z życia kura. Podobno będzie smaczniejsze od tych, które jemy teraz. A już na pewno my będziemy czuć się lepiej, wiedząc, że producentka tego jaja ma się dobrze - informuje "Polska The Times".

Średnie ceny PB95 w ciągu miesiąca nie zmieniły się


Średnie ceny benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca nie zmieniły się - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Darmowy nocleg za granicą


Jeśli zamierzasz wyjechać w ciemno w poszukiwaniu pracy, to warto skorzystać z couchsurfingu, czyli darmowego noclegu u zagranicznych gospodarzy. Na miejscu będziesz mógł swobodnie i bez pośredników rozejrzeć się za pracą.

EFH Żurawie i Gastel razem


- EFH Żurawie Wieżowe i Gastel liczą, że w pierwszych dniach marca tego roku nastąpi rejestracja połączenia firm. Około połowy roku połączona spółka zamierza przeprowadzić emisję o wartości od 50 do 100 mln zł. Jej wielkość będzie uzależniona m.in. od możliwości akwizycyjnych. W 2012 roku firma ma generować ok. 200 mln zł przychodów.

India 3G Bandwidth Auction Price Hits INR99.20 Billion


The bidding amount for bandwidth for third-generation mobile services covering the whole of India rose over 183% to 99.20 billion rupees ($2.22 billion) per slot from the stating price at the end of the 19th day of the auctions and after 110 rounds, the Department of Telecommunications said on its website late Saturday.

Energomontaż-Północ kupi składniki majątku Stoczni Gdynia za 33,23 mln zł brutto


Energomontaż-Północ podpisał z Bud-Bank Leasing - Zarządcą Kompensacji Stoczni Gdynia, warunkową umowę zakupu zespołu składników majątkowych Stoczni Gdynia za łączną cenę 33,23 mln zł brutto - poinformowała spółka w komunikacie.

Rosyjski gaz skłócił ministerstwa


Umowa gazowa z Rosją podzieliła dwóch kluczowych ministrów: gospodarki i spraw zagranicznych - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Visa odpuszcza płatnikom


Właściciele sklepów i punktów usługowych, w których klienci mogą płacić kartą, mają powód do radości. Pod naciskiem Komisji Europejskiej Visa Europe zaproponowała znaczące obniżenie niektórych prowizji bankowych od używania kart debetowych. Koszty ich używania ponoszą właśnie sklepy i owe punkty.

KGHM ma w Chinach kontrakt o wartości 400 mln USD, rozważa gazyfikację węgla


KGHM podpisał z China Minmetals Nonferrous Metals kontrakt o wartości ok. 400 mln USD i zamierza rozmawiać z chińskimi partnerami na temat dostaw na następne 5 lat. Spółka rozważa także zagospodarowanie części złóż węgla brunatnego i w tym celu podpisała umowę z chińskim ENN w sprawie zgazowania węgla.

WIG20 spadł o 0,10 proc. i wyniósł 2426,98 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek spadł o 0,10 proc. i wyniósł 2426,98 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 124 spółek, 192 spadł, 34 nie zmienił się. Akcjami 5 spółek nie handlowano.

Wspólna waluta pozostaje słaba


Wczorajszy dzień nie przyniósł nowych danych makro, ani bardzo ważnych wypowiedzi, dlatego w trakcie sesji europejskiej nie pojawiły się zdecydowane ruchy na głównej parze.

Młode wdowy, do roboty!


Przedsiębiorcy mają pomysł jak aktywizować społeczeństwo do pracy i jeszcze przy tym zaoszczędzić. Jak zapowiada "Gazeta Wyborcza" PKPP "Lewiatan" zaproponuje rządowi odebranie 50-letnim wdowom rent po mężach, co miałoby ulżyć ledwo zipiącemu ZUS-owi. - Te kobiety powinny pracować, a nie być na utrzymaniu podatników - argumentują.

NIP będzie tylko dla firm


Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie będą musiały ubiegać się o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). W kontaktach z fiskusem będą posługiwały się numerem PESEL - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Info-TV-FM i Canal+ Cyfrowy przystąpiły do pilotażu telewizji mobilnej


Info-TV-FM i spółka Canal+ Cyfrowy przystąpiły do programu pilotażowego, który ma określić potencjał rynkowy związany z usługami telewizji mobilnej - podał NFI Magna Polonia w komunikacie.

Dubajska palma zrestrukturyzowana


Saga Dubai World ma swój "happy end" - przynajmniej na razie. Dubajska rządowa agencja inwestycyjna porozumiała się z bankami w sprawie restrukturyzacji 23,5 miliardów dolarów swego długu.

Korekta i po korekcie?


Rano zwracałem uwagę, iż ewentualna korekta wartości złotego i dalsze umocnienie dolara względem głównych walut, mogą być krótkotrwałe. Przebieg dzisiejszych notowań pokazał, iż teza ta może być słuszna. Notowania euro po zwyżce w rejon 3,91 zł, w godzinach popołudniowych wróciły w okolice 3,8950 zł, a dolar znalazł się poniżej 2,90 zł.

Komisja bez stanowiska ws. zmian w zaliczkach


Senacka komisja budżetu i finansów nie przyjęła w czwartek stanowiska w sprawie nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Tymczasem resort finansów liczy na szybkie zakończenie prac nad ustawą - ma ona dać przyszłorocznemu budżetowi dodatkowe 2 mld zł.

PKN liczy na to, że Orascom odpowie na ofertę sprzedaży akcji Polkomtela


PKN Orlen liczy na to, że firma Orascom odpowie na ofertę sprzedaży akcji Polkomtela - poinformował dziennikarzy wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk.